tualimforum.com

tualimforum.com (http://www.tualimforum.com/)
-   Elişi-Örgü Teknikleri (http://www.tualimforum.com/elisi-orgu-teknikleri/)
-   -   Örgü Teknikleri – Çeşitli İlmek Türleri (http://www.tualimforum.com/elisi-orgu-teknikleri/42072-orgu-teknikleri-8211-cesitli-ilmek-turleri.html)

Berfin 30.12.09 16:12

Örgü Teknikleri – Çeşitli İlmek Türleri
 
Örgü Teknikleri – Çeşitli İlmek Türleri


Örgü örerken özellikle fantezi örgüleri örerken bazı ilmek türleri ile karşılaşabiliriz. Bu ilmek türlerini ve diğer çeşitli örgü türlerini örgü teknikleri sayfamda açıklamaları ile bulabilirsiniz.
Çaprazlama: Saç örgüsünün en basit şeklidir. 2 veya daha fazla ilmek üzerinden yapılır. 1 ilmeği bekletin, soraki ilmeği yüz örün, daha sonra da beklettiğiniz ilmeği yüz örün. İlmeği önde bekletirseniz SOLA ÇAPRAZLAMA, arkada bekletirseniz SAĞA ÇAPRAZLAMA adını alır.
Çift Çaprazlama: 1 ilmeği bekletin, sonraki 2 ilmeği yüz ördükten sonra beklettiğiniz ilmeği yüz örün. Yine ilmeği önde bekletirseniz SOLA ÇİFT ÇAPRAZLAMA, arkada bekletirseniz SAĞA ÇİFT ÇAPRAZLAMA olur.
Düz Çaprazlama:1 ilmeği sağ şişe kaydırın, Sonraki ilmeği yüz örün ancak, şişten çıkarmayın. Kaydırdığınız ilmeği yüz ördükten sonra ikisini birden şişten kaydırın.
Uzun İlmek: Şişi ilmeğe batırın ipi şişe 1 kez dolayacağınız yerde iki veya 3 kez dolayın. Sonra ilmeği normal olarak örün. Dönüşte ilmeği olduğu gibi örün, doladığınız ilmekleri ise şişte bırakın. Böylece uzun ilmek elde etmiş olursunuz.
Çift İlmek: Şişi örmeniz gereken ilmeğin altındaki ilmeğe batırın.,yani bir alt sıradaki ilmeğe. Bu ilmeği yüzden örün
Kenar İlmeği:Örgünün düzgün olması için baştaki ilk ilmek örülmeden alınır.
Dönük İlmek: Örülecek olan ilmek normal olarak değil de tersten alarak örülür.
Atma: İlmeği örmeden önce ipliği sağ şişe 1 veya birkaç kez dolayın.
Kaydırma: Sol şişteki bir veya birkaç ilmeği sağ şişe örmeden alın.
Bindirme: Tek veya çift olabilir bir tür eksiltmedir. İlmeği daha önce veya sonra örülen ilmeğin üzerine kaydırmaktır. Önceki ilmeğin üzerie kaydırılırsa SAĞA BİNDİRME, sonraki ilmeğin üzerine kaydırılırsa SOLA BİNDİRME adını alır.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 13:31 .

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2