tualimforum.com

tualimforum.com (http://www.tualimforum.com/)
-   İçecekler (http://www.tualimforum.com/icecekler/)
-   -   Arpa Çayı Nasıl Hazırlanır? - Arpa Çayının Faydaları - Arpanın Sağlığa Faydaları (http://www.tualimforum.com/icecekler/130024-arpa-cayi-nasil-hazirlanir-arpa-cayinin-faydalari-arpanin-sagliga-faydalari.html)

Başak 06.06.13 23:43

Arpa Çayı Nasıl Hazırlanır? - Arpa Çayının Faydaları - Arpanın Sağlığa Faydaları
 
Arpa Çayı Nasıl Hazırlanır? - Arpa Çayının Faydaları - Arpanın Sağlığa Faydaları

Arpa Çayının Faydaları

Tatlı ve fındığa benzer aroması olan arpa yüzyıllardır Yakın Doğu, Çin ve Avrupa’da çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Japonya ve Kore’de oldukça popüler bir sıcak içecek olan arpa çayı hem kafein içermediği için kahvenin yerine alternatif bir sıcak içecek olarak hem de uykusuzluk sorunundan kanserden korunmaya kadar farklı faydaları ile sağlıklı bir seçenek olabilir. Gıda ve içecek sektöründe çorba yapımından bira imalatına kadar geniş bir yelpazede kullanılan arpa zengin demir ve lif içeriği ile sağlıklı beslenme listelerinde de yer almaktadır.

Kanı temizler
Sindirim sorunlarına iyi gelir
Soğuk algınlığı belirtilerini geçirir
Vücut ısısını düşürür
Gece terlemesini önler
Diş etlerini korur
Astım ve bronşit tedavisinde kullanılır
Boğaz ağrısını alır
Mide bulantısına iyi gelir
Kalp sağlığını korur
Anti bakteriyeldir
İdrar söktürücüdür
Kansere karşı koruma sağlar

Arpa Çayı Nasıl Hazırlanır?

En iyi arpa çayı kavrulmuş arpadan hazırlanır. Kavrulmuş arpayı hazır halde marketlerde ya da aktarlarda bulabilirsiniz. Eğer bulamadıysanız sorun değiş kendinizde kavurabilirsiniz. Kavurmak için arpaları kızartma tavasında fırına koyun ve taneler kahverengine (koyu kahve) dönünce çıkarın. Daha sonra karabiber öğütücüsünde çekebilir ya da havanda toz haline gelinceye kadar dövebilirsiniz. Kavrulmamış arpayı bir torbada ağzı kapalı halde muhafaza edin eğer torbanın ağzı uzun süre açık kalırsa bayatlar.

Arpa çayını demlemek için yapmanız gerekenler ise şöyle. Bir litre iyi suyu kaynattıktan sonra ateş kısın ve için 4 çay kaşığı kavrulmuş arpa atıp 2-3 dakika bekleyin. Ateşi söndürdükten sonra oda sıcaklığında 10-15 dakika soğumasını bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz. Dilerseniz buzdolabında soğutup buzlu içecek olarak da tüketebilirsiniz. Günde 2 kere öğünlerden sonra içilmesi tavsiye edilir.


Arpanın Sağlığa Faydaları

Arpa antioksidan etkisiyle toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar ve kanı temizler. İdrar söktürücü olan arpa çayı böbrekleri çalıştırır. Bazı çalışmalar radyo ve kemoterapinin etkilerini azalttığı yönünde sonuçlara sahiptir. Menopoz döneminde yaşanan gece terlemelerini engellemek için arpa çayı içebilirsiniz.

Ağız sağlığını korumak için arpa çayı ya da suyu kullanabilirsiniz. Diş etlerinde oluşan bakterileri temizler. Soğuk algınlığına karşı kullanabilirsiniz.

Harici kullanım alanları arasında kırışıklıkların tedavisi ilk sırada gelmektedir. Arpa suyuyla düzenli olarak yüzünüzü yıkamanız kırışıklıkların görünümünü azaltabilir. Basur ve eklem iltihabı ağrıları içinde arpa içeren kremler tavsiye edilmektedir.

Goeben 26.12.17 13:53

Arpa Çayı Nasıl Hazırlanır? - Arpa Çayının Faydaları - Arpanın Sağlığa Faydaları
 
Arpa Çayı Nasıl Hazırlanır? - Arpa Çayının Faydaları - Arpanın Sağlığa Faydaları

Teşekkürler


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:27 .

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2