Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15.05.11, 16:50   #1 (permalink)
Kullanıcı Profili
tualim
Administrator

tualim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Konular: 3793
Puan Grafiği
Rep Puanı:22454
Rep Gücü:20
RD:tualim has a reputation beyond reputetualim has a reputation beyond reputetualim has a reputation beyond reputetualim has a reputation beyond reputetualim has a reputation beyond reputetualim has a reputation beyond reputetualim has a reputation beyond reputetualim has a reputation beyond reputetualim has a reputation beyond reputetualim has a reputation beyond reputetualim has a reputation beyond repute
Teşekkür

Ettiği Teşekkür: 125
207 Mesajına 2.102 Kere Teşekkür Edlidi
:
Standart Canan Tan Eroinle Dans Kitap Özeti ve Kitap Tanıtımı

Canan Tan Eroinle Dans Kitap Özeti ve Kitap Tanıtımı

Eroinle Dans - Canan Tan Kitap Özeti

Yazar:Canan Tan
Sayfa Sayısı: 400
Baskı Yılı: 2005
Dili: Türkçe
Yayınevi: Altın Kitaplar

“Eroin konusunda, bilimsel ya da günlük tarzında, pek çok kitap yazıldı. Türk ya da yabancı, günlük tutan eroin bağımlıları, anılarını paylaştılar okurlarla. Bulanık kafalarıyla, edebi kaygı gütmeden, bulutların üzerindeki serüvenlerini anlattılar.
Gerçek anlamda bir “eroin romanı” yazmak isteyişim bundan,” diyor Canan Tan.
“Beyinlerin damağında edebiyat tadını duyarak da okunabilmeliydi eroinin hikayesi... Romandaki karakterlerin hepsi hayal ürünü. Ama yaşadıkları öylesine gerçek ki... Eylül’ü, Dünya’yı ya da Alev’i değilse bile Ayşeleri, Zeynepleri, Özgeleri bulabilirsiniz yakın çevrenizde...”

Eroinle Dans, yalnızca bir eroin öyküsü değil. Sigara ve içkiyle başlayıp esrar, kokain, sakinleştirici ya da uyarıcı haplarla süren, uzun, upuzun bir yolun son noktası eroin.
Merak, macera arayışı, çarpık ilişkilerin yaşandığı arkadaş çevreleri, rastlantı sonucu içinde bulunulan topluluğa uyum çabaları, bu konulara en uzak duran kişileri bile nasıl da içine çekebiliyor. romanın iki kahramanı Eylül ve Dünya’nın başına gelenler de bunlardan farklı değil.
Eylül, ailesinin biricik prensesi; el bebek gül bebek büyütülmüş en iyi okullarda okutulmuş pırıl pırıl bir genç kız. Yolundan sapmasını haklı çıkaracak hiçbir dayanağı yok. Ancak, çok güçlü arkadaşlık ve dostluk bağları bazen bataklığa sürükleyebiliyor insanları. Eroinle Dans, hem güçlü bir arkadaşlığı, hem de böylesine güçlü bir arkadaşlığın sonuçlarını anlatıyor.

Başka bir kaynaktan özet

Romanımızın başkahramanları Eylül ve Dünya Eylül İzmir’li Boğaziçi üniversitesinin psikoloji bölümünü kazanmış genç, güzel, dürüst, akıllı ve ailesinin gözbebeği bir kızdır Eylül okuluna kaydolup yurduna yerleşir ve ilk günden dünya ile tanışır Dünya eğlenceli kıpır kıpır bir genç kızdır Dünya’nın erkek arkadaşı vardır adı Emre Ve odalarındaki diğer arkadaşları Ece Dünya ve Ece iyi geçinemeseler de Eylül’e olan yakınlıklarını kaybetmemek için bir şey yapmazlar Dünya çılgın dersleri umursamaz sürekli sevgilisiyle gezer Eylül onu kırmak istemez ve davet ettiği yerlere gider eğlenir Ve oradaki çılgınlıkları görmezden gelir Nasıl olsa ben yapmam ben kendimi kontrol ederim diye düşünürEce ise başında bir belayla ne yapacağını bilmeden dolaşır etrafta Ece’nin belası okulda herkes tarafından tanınan çok zeki bir öğrenci olan Cengiz’dir Cengiz biran olsun Ece’nin peşini bırakmaz aslında herhangi bir tacizde bulunmamaktadır fakat sürekli gölge gibi Ece’yi takip etmesi Ece’yi gerçekten çok rahatsız etmiştirSonunda Ece ailesiyle birlikte bir karar alır ve eve çıkmayı düşünür tabiî ki arkadaş olarak Eylül’e teklif sunacaktır Eylül ilk olarak Dünya’yı düşünür Ben olmazsam o ne yapar diye acaba kırılır mıydı? Ve Dünya’yla konuşur hiç beklemediği bir tepki alır tabiî ki çık ben zaten Emre’de kalıyorum der Eylül ve Ece evlerine çıkmışlardır Dünya bir eroin bağımlısıdır ama hep bırakmaya çalışmıştır sevgilisi Emre ile birlikte ve öle bir şeyden tamamen kurtulmak imkansızdır Sadece hafta sonları içerler Ve bu partilere Eylül’de katılır Eylül kendine güvenir ‘’ben içsem bile kendimi kontrol ederim bağımlı olmam’’ der Her cumartesi gecesi yapılan eroin partilerine katılır Eylül orada Tarık ile tanışır o bu gibi partilerde çok saygın yeri olan bir adamdır Birbirlerinden etkilenirler ve görüşmeye başlarlar Eylül artık bir eroin bağımlısı olmuş üstüne bide kriz geçirmektedirDünya yardımına koşar ve üç günlük kendi bildiği tedavilerle Eylül’ün krizi atlatmasına yardımcı olur Eylül bir daha asla içmeyeceğim der Artık yıl sonu gelmiştir sıkı disiplinli bir çalışma ile tüm derslerinden başarıyla geçer Eylül Ama yaz okuluna da gitmek istemektedir Hem üstten ders almak hem Tarık’ın yanında olmak için Zor da olsa ailesini ikna edereroin partilerine tekrar gitmeye başlar kendinden emindir 3 ay temiz kalmıştır ve tekrar başlamayacaktırYine o gecelerden birinde eski aşkı eros’u eroini son bir kez daha denemek ister Eylül Tarık istemeye istemeye eroini verir Eylül bunun son olduğunu düşünür fakat son değildir artık her partide eroini alır Bu sırada Dünya’nın sevgilisi Emre Amerika’ya gitmiştir ve ne zaman geleceği belli değildirTam o sırada Dünya’nın kötü olduğu günlerden birinde hamile olduğu ortaya çıkarDünya kararlıdır bebeğini doğuracaktır fakat eroin !! Artık Emre’den hiç haber gelmez Tarık ise İsviçre’ye gitmiştir ve o da Dünya’nın hamile olmasına tepki vermez hatta umursamazBu durum Eylül’ün canını sıkmıştır Tarık için hiç böle düşünmemiştir bir şeyler yapacağını umuyordu ama göründüğü gibi Tarık bu duruma fazlasıyla ilgisizdir Diğer yandan annesinin baskılarıyla da Dünya bebeğini aldırmak zorunda kalmıştır ve perişan bir haldedir Eylül ondan iyi bir halde değildir eroin etkilerinden kurtulmaya çalışmaktadır Bir gün kendini iyi hissettiğini düşünür evden çıkar ve okula gider döndüğünde Dünya’yı evde bulamaz dışarı çıkmıştır hava almak için diye düşünür fakat saat baya geç olmuştur onu araması gerektiğini düşünür Apartmanın kapısından çıkacakken merdivenlerin altından bir ışıltı çarpar gözüne evet o biricik arkadaşı Dünya’nın saç tokasıdır Yaşadığı acıyı daha fazla kaldıramamıştır dünya altın vuruşla hayatını karartan eroinle veda etmiştir hayataEylül yıkılmış bir haldedir O evin boşluğu Dünya’nın yokluğu ölüm gibi gelmektedir ona bir gece Dünya ile beraber geldiği bara gider tek başına oturur içkisini söyler bir zaman sonra biri oturur yanına eroin partilerinden tanıdık bir yüzdür bu niye buradasın gel bizim yanımıza derEylül ise eroin ister ondan bir de onlara adını Alev olduğunu söylemesini çocuk bunları kabul ederEylül artık bu acılara daha fazla dayanamayacağını düşünür Eroin onu mahvetmeye başlamıştır Eve döndüğünde düşünür ve ölümün tek çare olduğunu zanneder Ailesi arkadaşları onu böyle bilmezdi oysaki ama o şimdi batağa düşmüş bir genç kızdı Eline Dünya’nın haplarını alır ve eroinle değil onlarla yaşamını bitirmeye kara verir Sabah olduğunda ona bakmaya gelen arkadaşı Eylül’ü bulur ve hastaneye kaldırır zor da olsa hayata geri döndürürler Eylül’ü ailesi gelip Eylül’ü alır ve İzmir’e götürürler Orada deniz kıyısında huzur bulmaya ve geçmişi unutmaya başlar Eylül Son olarak yazdıkları ise şunlardır;
Çok şaşıracaksın ama Sana olan tutsaklığım buraya kadar Eroin! Vedalaşmamızın zamanı geldiHer şey ne güzel başlamıştı oysa Yepyeni ufuklar açmıştın önüme Bulutların üzerine çıkarıp özgür bırakmıştın beniBambaşka bir özgürlüktü bu; çevremdekilerden farklı kılan, sıkı sıkıya bağlanmaya değer, çekici, vazgeçilmesi güç bir büyü Asıl tutulduğum da buydu galibaEros, dedim sana! Aşk tanrım oldun benim Mutluydum kollarında Beni dansa kaldırdığında, geri çeviremedim; tam tersine havalar uçtum sevincimdenAyaklarımızın uyumu harikaydı Bana bırakmıştın kendini, istediğim gibi yönetebiliyordum seni Hep böyle sürecek sandım'' Tüm sorumluluğu sana yüklemek haksızlık olurNereye sürüklendiğim belliydi, gene de koştum peşinden Canımdaki canı çekip alman da ders olmadı bana Senden kaçarken, sana sığındım Yaptığımızın ölüm dansı olduğunu bile bile, kollarındaki sarhoşluğumu sürdürdüğüm için, ben de en az senin kadar suçlu değil miyim?
Ama bitti artık Ölüm dansı tek kişiliktir!
Bundan sonrasından bana eşlik edemeyeceksin
Ölümüm senin elinden olmayacak Eroin!
Bu zevki tattırmayacağım sana'
Eroinle ölümüne dans!
Bitti, deseniz de bir yerlerde sürüyor hala
Değişen, yalnızca dans edenler

Alıntıdır.

--------------Tualimforum İmzam--------------
TUALİM

Tualimforum kurallarını okuyunuz Lütfen.
Forum kullanımı hakkında bilgi için TIKLAYINIZ%TIKLAYINIZ.
Soru ve sorunlarınızı BURADAN bize yazabilirsiniz.
Kurallara uymayan kişilerin tualimforum'a girişleri yasaklanacaktır.
Lütfen imzanıza site adı, link içeren resimler koymayınız sorgusuz silinecektir.
tualim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla