Tekil Mesaj gösterimi
Alt 16.01.12, 19:17   #1 (permalink)
Kullanıcı Profili
SERDEM
S.Moderators

SERDEM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Konular: 6910
Puan Grafiği
Rep Puanı:11076
Rep Gücü:20
RD:SERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond repute
Teşekkür

Ettiği Teşekkür: 47
464 Mesajına 935 Kere Teşekkür Edlidi
:
Standart İçinde Allah Sözcüğü Geçen Deyimler

İçinde Allah Sözcüğü Geçen Deyimler
  • Allah (Allah'ım)! Şaşkınlık, hayranlık belirtir.
  • Allah acısını unutturmasın: (deyiminin anlamı) Bir daha olmamasını dilemek üzere, büyük bir acı karşısında söylenir.
  • Allah adamı: Kimseye kötülük yapmayan, hile bilmeyen, dünya işlerini önemsemeyip yalnızca Allah'a ibadetle zamanını değerlendiren kimse.
  • Allah akıl fikir versin (akıllar versin): Akılsızca bir davranışta bulunanlar için kullanılır.
  • Allah Allah! 1. Şaşma yada can sıkıntısı anlatır. 2. (İkiden fazla sürekli yinelenirse) Türk askerinin hücum narası.
  • Allah aratmasın: Bir şeyin kusurunu anlatıp yakınanlara karşı, hiç bulunmaması durumunda düşülecek sıkıntı anımsatılarak o şeyin gerekliliğini dile getirir.
  • Allah artırsın: Allah çok versin.
  • Allah aşkına: Cümlenin anlamına göre ant verme, yakarma belirttiği gibi şaşma, usanç türünden duyguları da anlatır.
  • Allah bağışlasın: Allah kazadan beladan korusun.
  • Allah bana, ben sana: Kazanırsam borcumu öderim anlamında alacaklıya söylenir.
  • Allah belasını versin! İlenme sözü.
  • Allah (bin bin) bereket versin: Kazancın artması ve Allah'a şükretme duygusunu belirtir.
  • Allah beterinden saklasın (esirgesin). Daha kötü duruma düşmeme dileğini belirtir.
  • Allah bilir: 1. Belli değil, belki. 2. "İnan ki, bana öyle geliyor ki" demektir.
  • Allah bir dediğinden gayrı sözüne inanılmaz: Birinin çok yalancı olduğunu anlatmak için söylenir.
  • Allah bir yastıkta kocatsın: (deyiminin anlamı) Yeni evlenenlere ömür boyu birlikte olmalarını dilemek için söylenir.
  • Allah büyüktür: Hakkın yerini bulacağını, haksızlıkların giderileceğini anlatmak için söylenir.
  • Allah canını alsın: İlenme sözü.
  • Allah cezasını vermesin (cezasını versin): Yarı şaka, yarı şaşma yollu, kimi zamanda gerçek öfkeyle söylenir.
  • Allah dert verip derman aratmasın: Allah, bir soruna, sıkıntıya karşı çaresini de vermeli anlamında dilek sözü.
  • Allah dört gözden ayırmasın: "Allah (çocuğu) yetim yada öksüz bırakmasın" anlamında bir iyi dilek sözü.
  • Allah düşmanıma vermesin: Anlatılan bir kötülüğün, kötü bir durumun önem ve ciddiliğini belirtmek için söylenir.
  • Allah ecir sabır versin: Başsağlığı dileği sırasında söylenir.
  • Allah eksik etmesin: Birinin yaptığı bir hizmet anılırken onun için teşekkür yollu söylenir.
  • Allah eksikliğini göstermesin: Pek gerekli bir şeyin kusurunu anlatılırken, böyle de olsa onun varlığına şükredildiğini anlatır.
  • Allah emeklerini eline vermesin: Allah emeklerini boşa çıkarmasın.
  • Allah esirgesin (saklasın): (deyiminin anlamı) Allah korusun! Allah kötü duruma düşürmesin!
  • Allah etmesin! Olması istenilmeyen bir olaydan söz edilirken söylenir.
  • Allah evi: Kabe ve cami gibi ibadethaneler.
  • Allah gecinden versin: "Çok yaşa", anlamında kullanılan dilek sözü.
  • Allah hakkı için: Ant içmek yada ant vermek için kullanılır.
  • Allah'ın evi: İnsan gönlü, kalbi.
  • Allah'ın gazabı: Çok sıkıntı veren şey.
  • Allah'ın günü: (Bıkkınlık duygusuyla) Hemen hemen her gün.
  • Allah'ın hikmeti: Beklenmeyen, nedeni anlaşılmayan yada şaşılan şeyler için kullanılır.
  • Allah'ın işine bak: Bak, işler ne hal aldı.
  • Allah'ın kulu: İnsan, kişi.
  • Allah'ından bulsun: Ben ona bir şey yapmayacağım, yaptığı kötülüğün cezasını Allah versin.
  • Allah'tan: 1. Bereket versin, iyi ki. 2. Yaradılıştan.
  • Allah'tan bulmak: Cezasını Allah'ın vermesi.
  • Allah'tan kork! Yapma, utan, yazıktır!
  • Allah'tan korkmaz: İnsafsız, acımasız.
  • Allah'tan umut kesilmez: Genellikle ağır hastalar için söylenilen "iyileşebilir" anlamında iyi dilek sözü.
  • Allahü Alem: 1. Galiba belki. 2. Allah bilir.
--------------Tualimforum İmzam--------------
Aksini Belirtmediğim Takdirde Yazdığım Konular ALINTIDIR

Liseler - Anadolu Liseleri - Fen Liseleri

Anaokulu - İlköğretim

Sınav Soruları ve Ders Notları
SERDEM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla