Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26.06.08, 00:52   #1 (permalink)
Kullanıcı Profili
Kedi
Gamma Üye

Kedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Konular: 3171
Puan Grafiği
Rep Puanı:3699
Rep Gücü:56
RD:Kedi has a reputation beyond reputeKedi has a reputation beyond reputeKedi has a reputation beyond reputeKedi has a reputation beyond reputeKedi has a reputation beyond reputeKedi has a reputation beyond reputeKedi has a reputation beyond reputeKedi has a reputation beyond reputeKedi has a reputation beyond reputeKedi has a reputation beyond reputeKedi has a reputation beyond repute
Teşekkür

Ettiği Teşekkür: 45
128 Mesajına 262 Kere Teşekkür Edlidi
:
Standart Su damlası efekti

Konu: Su damlası efekti oluşturma

Orijinal

mehmet_ozturk
Öncelikle 150x150 boyutlarında bir dosya açtım ve "elliptical marquee tool" ile olabildiğince yuvarlak bir alanı seçili hale getirdim.
Foreground'u bir rengin çok açık tonu backgroundu da o rengin koyu tonu haline getirdim
"airbrush toolsu" çift tıkladım ve "airbrush options'tan" "pressure" seçeneğini %15 yaptım.
Kalın de çevresine smooth uygulanmış gibi olan bir brusher seçtim ve seçili hale getirdiğim yuvarlak kısmın en alt kısmını background rengiyle bir yay şeklinde boyadım.
Daha sonra üste doğru bu boyama şeklini devam ettirdim.Tabi bu sırada renkleri koyudan açığa doğru ilerlettim.
Daha sonra yeni bir layer oluşturarak ufak bi alanı yuvarlak bi şekilde seçili hale getirdim ve bu alanı beyaza boyayıp filter/blur/gaussian blur'u 1 değerinde uyguladım.
Bu yuvarlağı duplicate edip kürenin alt kısmına da yerleştirdim ve tüm layerları birleştirdim ve küreyi ctrl+t tuşlarıyla transform edip ufalttım.
Sonuçta elimde 3d görünümlü bir küre oldu.Bu küreden çeşitli boyutlarda ve şekillerde yaparak çiçeğin üstüne yerleştirdim.
"Opacity" değerini 75 yapıp modunu normalden luminosity'e getirdim.Bu sayede kürelerim çiçeğin rengini almış oldu.
Daha sonra image/adjust/brigthnes-scontrastı seçerek contrastı biraz yükselttim ve sonuç...

sinanoral

• İlk önce elliptical marquee tool ile yuvarlak küçük bir alan seçtim.
  • Seçtiğim alanı copy-paste ile yeni bir layer'a aldım.
  • Seçili alana az bir miktarda lens flare uyguladım.
  • Sonra layer effect ile gölge düşümlerini ayarladım.
  • Daha sonrada free transform ile büyüklüklerini ayarlayıp damlalar halinde çiçeğin çevresine yerleştirdim...
mjgn
pes etmeyince oluyomuş meğer) ne kadar olduysa...!
Üzerine, elliptical marquee ile minik bir daire çizebileceğim büyüklükte bir alan seçip,içini çiçeğimizin üzerindeki en koyu renk ile doldurdum.

Çizdiğim dairenin içini kreme yakın bir sarıyla; radial gradient ayarlarını foreground to transparent % 100 ve ve edit den transparency ve opacity ayarını da % 100 yaparak,yukarıdan aşağıya bir dik çizgi ile boyadım.Kullandığım ayar screen ayarı idi..
Yeni bir layer açtım,airbrush menüsünden küçük çaplı bir fırça seçtim.
Air brush ayarı multiply; pressure:30 ve fade to:transparent iken çiçeğin üzerindeki o koyu sarı renk ile dairenin alt tarafında ince bir yay oluşturdum.
Daha sonra air brush ayarları aynı, fakat rengi açık sarı ile ve screen modunda seçerek dairenin üst tarafına da ince bir yay çizdim.
Üst kısma yakın bir yere de damladaki ışığı vermesini istediğim bir kaç küçük daire kondurdum.
Sonra render filtreden lens flare ayarını 5-300 mm zoom a getirip o minik daireleri ışıklandırdım. son layerin üzerine sağ klik yapıp effects i çağırdım. opacity ve distance ayarları ile oynayıp gölgemi oluşturdum.
Şimdi çiçeği ıslatmanın zamanı geldi )
çiçeğimi sayfaya getirdim. oluşturduğum damlayı edit cut, edit paste ile çiçeğin üzerine taşıdım.
her bir damlaya edit transformdan scale ile değişik büyüklükler ve şekiller verdim.
Damla büyüklükleri ve şekilleri yaratıcılığınıza kalmış.
Onca uğraşıp elde ettiğim damlaları birazcık ya da yeterince değil , coşkuyla ve elimi tekrar tekrar ıslatıp, çiçeğin üzerine serpmek büyük keyifti doğrusu )
kcomlekci
Resme başlarken damlacıkların birer büyüteç olduğunu düşündüm. Yani damlanın altındaki doku büyütülmüş ve belirgin olmalı. Bunun için, önce çiçek resmi üzerinden Elliptical Marquee Tool ile küçük, dairesel bir bölge seçtim, bunu kopyalayıp resim üzerine yeni bir katmana yapştırdım.
Yapıştırdığım kısmı seçtim. Bölgeye Sharpen filtresini uyguladım.
Işığın damlada parlamasını meydana getirmek için Render>Lens Flare filtresini kullandım (Brightness=%100, Lens type=50-300mm Zoom).
Ardından Distort>Spherize filtresini uyguladım (Amount=50). Sharpen filtresi burada çok işe yaramakta.

Çünkü Spherize filtresi dokunun belirsizleşmesine neden oluyor.
En son olarak da Layer>Effects>Drop Shadow uyguladım.
Bunun diğer damlalar için de tekrar ettim...
zelis82
Öncelikle damlanın bulanacağı yeri belirledim ve oradan küçük bir parça kopyalayıp yeni bir layera yapıştırdım.
Bu parça biraz büyüttüm ki damlanın verdiği o etkiyi göstersin.(hani damla geldiği yeri olduğundan daha büyük gösterir ya..)
Sonra o parçaya filter/render/lighting effect uyguladım.
Daha sonra filter/artistic/plastic wrap uyguladım ve son olarakta drop shadow effecti verdim.
İşte hepsi bukadar ne kadar çok damla istiyorsanız bi o kadar daha bu işlemleri yapacaksınız ama ben çiçeği tamamıyla damlalarla doldurmadım ...
o kadar vaktim yoktuu.. )
murat.urusakli
İlk önce çiçeğin contrastını biraz arttırdım. Daha sonra Free hand mask tool ile bir damla şekli çizdim.
Replace color ile rengi su rengine çevirdim ve biraz light efekti verdim,
daha sonra object transparant tool ile damla zeminin belirginleşmesini sağladım, ayrıca damlaya map to object uygulayarak damla zemininin alt zeminden daha büyük görünmesini sağladım (büyüteç gibi).
Damla kenarlarınıda biraz billur yapınca resim ortaya çıktı.
slimer
Verilen örnek resimden(üzerinde su damlalari olan) stamp aleti ile bir su damlasini sari çiçek üzerine kopyaladim (ayri bir layer olarak)
sonra layers menüsünden sol üst kösedeki menüde yer alan firca seceneklerinden luminosity özelligini sectim ve.
. iste bu kadar.
Diger damlalari da ctrl+c + ctrl+v ile cogaltip ctrl+t ile sekil degistirip yerlestirdim!
ysnmail
İlk önce vermiş olduğunuz örneklerden
küçük bir alan seçtim ve opacity�yi düşürerek free transform ile damlacıklar şeklinde çiçeğin üzerine yerleştirdim...
Bana göre photoshop�ın en önemli özelliği elindekileri değerlendirebilmektir.
cuneytkantarci
  • Su damlacığı efektini yapmak için;
  • İlk önce damlayı oluşturacağınız bölgenin rengini "EYEDROPPER TOOL" kullanarak alın.
  • Daha sonra bu rengi beyaza doğru yaklaştırın.
  • Sonra "Elliptical MARQUEE" kullanarak daireler veya istediğiniz şekilde seçili alanlar (Selections) oluşturun.
  • Seçtiğiniz alanı basıncı düşük olan küçük bir fırçayla kenarlardan gezdirmek koşulyla doldurun.(Her damalayı ayrı katmanlara yapmanızı tavsiye ederim)
  • Daha sonra bundan daha açık bir renk alarak bu rengi merkeze veya ışığın yönüne uyacak şekilde bir yere ufak çapta uygulayın.Uyguladığınız ortamın tam ortasına da tam beyaz bir alan ekleyin.
  • Damlayı birazda COLOR BALANCE ve BRIGTNESS ayarlarıyla oynayarak tam istediğiniz kıvama getirin.
  • Ardından "SMUDGE TOOL" (parmak) kullanarak yaprağın eğimine göre damlayı şekillendirin. Veya Transform/Disort'lada bunu yapabilirsiniz.
  • Son olarak istediğiniz yönde gölge verin ve diğer istediniz şeyleri yapıp yeni bir damlaya geçin. !!!
    Yaptığınız Damlaların Opacity'lerini 100 den aşağı olması işinizi kolaylaştıracaktır.!!!
yasemin
Önce marquee ile bir daire çizdim, damlanın yuvarlaklığına benzemesi için transform sellection ile biraz oynadım, save sellection.
Yeni bir layer'a (default colors)radial gradient, dairenin tam merkezinden değil, damlanın akış yönü olması biraz dairenin kenarına yakın bir noktadan ,
sonra duplicate layer ,damlanın parlak ve koyu bölgelerini iki ayrı layer'da elde etmek için,
ilk layer 'a siyah- beyaz radial gradientle mask (layer seçili iken),
ikinci layer'a da radial gradientle layer mask ancak bu kez renklerin yerlerini değiştirerek.
Daha sonra parlaklığı göstermesini istediğim layer'da hale şeklinde bir parlaklık elde etmek için mask'ı seçili yaparak önce birkaç kez gaussian blur (5,3,1,5)
sonra polar coordinates (rectangular to polar),
birkaç kez tekrarladım.
Ancak şu aşamada elde ettiğim görüntü su damlasına pek fazla benzememişti
Daha sonra bu iki layer'ı birleştirdim, saydamlığı iyice belirginleştirmek için 30 opacity silgi ile damlanın büyüklüğüne uygun bir fırça seçerek biraz sildim. Layer 'a drop shadow uyguladım, sonra drop shadow'u create layer ile ayırarak istemediğim bölgelerini sildim.
Tekrar layer'a dönerek air brush la 5 opacity beyaz renkle, birkaç kez dokunarak parlamayı belirginleştirdim. Biraz renk ayarı ile bir damla elde ettim.
Diğer damlaları bu damladan çoğaltıp bulundukları yerlere göre renkleriyle ve büyüklükleriyle oynayarak elde ettim.
ibrahim_dilek
Damlaları rhinocerosta modelleyip Bryce ye aktardım..
sonra resmide bryce'da açarak. damlaları üstüne yerleştirmeye başladım..
sonra damlalara su görünümünü vermek için material labda ayarlarını yaptım. ve render ettim..

Alıntıdır.
--------------Tualimforum İmzam--------------
Boşverdim
Kedi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla