Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29.04.14, 17:52   #1 (permalink)
Kullanıcı Profili
SERDEM
S.Moderators

SERDEM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Konular: 6910
Puan Grafiği
Rep Puanı:11076
Rep Gücü:20
RD:SERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond repute
Teşekkür

Ettiği Teşekkür: 47
464 Mesajına 935 Kere Teşekkür Edlidi
:
Standart Dudak Payım Mehmet Ercan - Dudak Payım Kitap Tanıtımı - Mehmet Ercan Dudak Payım

Dudak Payım Mehmet Ercan - Dudak Payım Kitap Tanıtımı - Mehmet Ercan Dudak Payım

'Kelimeleri dansa kaldıran adam!'

Genç kalem Mehmet Ercan'ın, “Dudak Payım” isimli, denemelerden oluşan yeni kitabı okurlarıyla buluştu. Ercan, Cinas'ın en iddialı yazarlardan biri olma yolunda adım adım ilerleyen bir yazar olarak gösteriliyor.

"Ve sonra sen çıktın karşıma.

Allah'ın bana ‘bak sana ne yazdım' deme şekliydin."
Hakkında "Kelimeleri dansa kaldıran adam" diye haberler yapıyor. Sosyal medyada yazdığı sözler binlerce kişi tarafından paylaşılıyor. Düğün davetiyelerinden çikolatalara onun sözleri yazılıyor.
"Kavuşmanın bir son, kavuşamamanın ise devamlılık anlamına geldiğini bildiğimden beri aşka düşüyorum," diyor Mehmet Ercan. Aşkı bulanlara, aşkı gidince kendine gelenlere, aşkını ifade edemeyenlere, bilerek susanlara, sitemini biriktirenlere yazıyor.
Cinas yaparak kelimelerin gücünden yararlanıyor, onları zekice kullanarak anlamı zenginleştiriyor. Deyimleri tersyüz ediyor, aşkı tersyüz ediyor. Aşkta tüm suskunlukların dili oluyor.
Yazdıkları için "deneme" diyorlar ama o denemekten vazgeçmiyor.
Çoğunlukla aşkın ne olduğunu değil, ne olmadığını anlatıyor. Duygu adına ismi konulamayan ne varsa, ona aşk dendiğini savunuyor.
Ve soruyor: Siz aşkınızda noktayı, virgülü nereye koyuyorsunuz?

Mehmet Ercan, Dudak Payım için şunları söylüyor :
"Bazen elinizden hiçbir şeyin gelmediği bir olayın ya da duygunun içine bulursunuz kendinizi ya da o duygunun içinde kendinizi bulmaz, kaybedersiniz. Bu duygunun son durağından önce elinizde kala kala sadece söyledikleriniz ya da söylemek istedikleriniz kalır. Hayat kimi zaman kalbinizin değil, sadece dudaklarınızın payını verir. Eğer konu aşksa, sevdiğinizin adını söylemekten ya da ardından yine onu anlatmaktan başka hiçbir seçeneğiniz kalmaz. İşte bu, hayatın dudaklarınıza pay diye verdiği tek şeydir. Dudak Payı, son duraktan önceki duraktır. Bu durakta dudaklarınızın hasret kaldığı kelimeleri de tükettikten sonra, tüm sustuklarınızı içinize atarsınız. Bu artık konuşmamak, anlatmamaktır ama anlatmamak susmaktan sayılmaz. Hiçbir şeyin değilse bile, sadece dudaklarınız payı vardır hayatta. "Dudak Payım"da son durağa gelmeden anlatılabilecek ne varsa anlatmaya çalıştım."
Dudak Payım, Hayy Kitap'ın Sosyal Edebiyat serisinin ilk ve iddialı kitabı...
Dilin gücü ve Türkçe'nin matematiğinin en iyi örneklerinden biri olarak gösterilen kitabın omuriliği, yazar-çevirmen Nafer Ermiş tarafından oluşturuldu.
Dudak Payım, yoğun duygu barındıran aforizma ve kısa yazılardan oluşan bir aşk manifestosu. Etkilenip altını çizeceksiniz. Gidenlere göndereceksiniz.
Geri dönsünler diye...
Kitap, tüm Türkiye'de seçkin kitapçılarda yerini aldı.

Son söz yine Mehmat Ercan'ın:
"‘Hayatımı yaşıyorum' diye sevindiğim zamanlar da oldu, ‘hayatı mı yaşıyorum?' diye sorgulayıp üzüldüğüm de...
Sevebiliyor olmaya seviliyor olmaktan daha çok sevindim.
Kimde kendimi bulmak istesem daha çok kayboldum.
Gidilecek yerler listesinin başına hep ‘kendimi' koydum.
Ne zaman kendime gelmeye kalksam bir işim çıktı.
Yeniden başlamak için bitirmekten çekinmedim.
Bulabilmek için kaybetmekten korkmadım.
Bir çift gözün bana bakışı yüzünden de, bakmayışı yüzünden de uyuyamadığım oldu.
Bu yüzden az bağlamadım geceleri sabahlara..."
"Mehmet Ercan kimdir?" sorusuna cevaben diyor ki :
1978 yılında Mardin Kızıltepe'de doğdum.
11 yaşımda İstanbul'a taşındım.
İlk iki yıl İstanbul'da yaşadım, sonrasında bu zamana kadar
İstanbul'u yaşamaya çalışıyorum.
16 yaşımda radyo mikrofonunun karşısına geçtim,
20 yıldır radyoda anlatmaya devam ediyorum.
Oyunculuk yapıyor, senaryo yazıyorum.
Baba tarafından Kürtçe, anne tarafından Arapça biliyorum.
Çoğu zaman bildiğim 3 dilde de derdini anlatamıyorum.
Elimden gelenin tamamını yapar, kadere inanırım.
Hayata dair gelecek kaygım yoktur.
Geleceği değil, gidenleri merak ederim.
Renk körüyüm. Bunu öğrendikten sonra bana
"Bu ne renk" diye soranlara cevap vermem.
"İnsan güzeli niye arar?"ın cevabını 3 ay 1 gün aradım, buldum.
Cevabı söylemeyeceğim.
Âşık olmaktan çok aşkın kendisini seviyorum!
Yazdıkları hayat ürünüdür!

KİTABIN KÜNYESİ
Kitabın adı: Dudak Payım
Yazarı: Mehmet Ercan
Yayınevi: Hayykitap
İSBN: 9786055181574
Konu: Edebiyat/ Deneme - İnceleme
Sayfa Sayısı: 191
Basım Tarihi: Mart 2014
--------------Tualimforum İmzam--------------
Aksini Belirtmediğim Takdirde Yazdığım Konular ALINTIDIR

Liseler - Anadolu Liseleri - Fen Liseleri