Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09.08.08, 23:38   #2 (permalink)
Kullanıcı Profili
Başak
Moderator

Başak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Konular: 6324
Puan Grafiği
Rep Puanı:14360
Rep Gücü:167
RD:Başak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond repute
Teşekkür

Ettiği Teşekkür: 53
719 Mesajına 1.316 Kere Teşekkür Edlidi
:
Standart Osman Yağmurdereli Hayatı (Biyografisi)

Son dönem milletvekili seçilerek sanat camiasının da TBMM'deki sesi olan Osman Yağmurdereli, 55 yıllık ömrüne çok sayıda dizi ve film sığdırdı.İşte Yağmurdereli'nin hayatından kesitler...

6 Şubat 1953. Yer: Trabzon. Osman Gazi Yağmurdereli dünyaya geldi. Selma-Zeki çiftinin üçüncü çocuğuydu. Faik Levent, Nesime Yasemen’den sonra doğmuştu. Yağmurdereliler soyadlarını Gümüşhane’nin Yağmurdere İlçesi’nden almışlardı. Kökleri oralıydı çünkü. Sonra Erzurum Tortul ve Trabzon’a dağılmıştı aile. Baba Zeki Bey, sorgu yargıcı Ahmet Kaşif’in oğluydu.

Kayınpederi Salih Bey kaymakamdı. Teyzesi, Türkiye’nin ilk kadın sendika başkanı Nevber Yağmurdereli idi. Ailede Eşber Yağmurdereli gibi solcular; Nazmi Bilgin gibi gazeteciler; Lemi Bilgin gibi tiyatrocular vardı. Osman Yağmurdereli’nin babası Zeki Bey memurdu. Trabzon’un zengin armatör ailelerinden Deteoğlu’ların kızı Selma ile evlendi. Aileye içgüveysi oldu.

Zeki Bey zamanla memurluğu bıraktı; Trabzon’da yerel gazetesi ve matbaası olan bir işadamı oldu. Siyasete atıldı. Demokrat Parti Trabzon İl Başkanı oldu. 27 Mayıs 1960 askeri müdahalesi gelince Zeki Bey gözaltına alındı. Yine de siyasetten kopmadı; Adalet Partisi Trabzon İl Başkanı oldu. TBMM’ye 12. dönem milletvekili olarak girdi. Aynı dönemde, halasının eşi Turan Bilgin de YTP’den milletvekili oldu. Osman Yağmurdereli’nin çocukluğu ve gençliği siyasetin merkezi Ankara’da geçti. O, müziği seçti. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’ne girdi. Siyasetten kopmadı. MHP’ye yakındı.

Osman Yağmurdereli, 1973 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü’nü bitirdi ve müzik öğretmenliği yapmaya başladı. Aynı zamanda gece kulüplerinde sahneye çıktı. Ankara gazinolarında uzun süre kalmadı. Arkadaşı şarkıcı Faruk Tınaz’ın ısrarlarıyla İstanbul’un yolunu tuttu. Şişli’de bir apartman dairesinde türkücü Kamil Sönmez ve Faruk Tınaz’la yaşamaya başladı. Bir süre sonra onlara Asım Ekren de katıldı. Hepsi de eğlence dünyasında çalışıyordu.

Osman Yağmurdereli, sık sık televizyonda boy gösteriyordu! Arkadaşı Asım Erken’in, Turgut Özal’ın kızı Zeynep Özal’la evlenmesinin ardından o da 1986 yılında dönemin Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy’un kız kardeşi, İş Bankası’nda müdür olarak çalışan Esin Atasoy ile evlendi. Bu evliliğin çöpçatanı, Turgut- Semra Özal çiftiydi.

"Baba-oğul gibi olduk" dediği Turgut Özal’ın iktidarı döneminde, yaşamının en parlak günlerini yaşadı. "110 kiloluk bir adam olarak tek başıma sahneye çıkıyorum ve alkışlanıyorum. Üstelik erkek şarkıcılardan hiçbirinin almadığı yevmiyeyi alıyorum" diyordu. Arkasına ANAP’ın siyasal gücünü alan Yağmurdereli, oyunculuğa adım attı. "İz Peşinde" adlı televizyon dizisinde "Komiser Esat" oldu.

Oyunculuktan yapımcılığa atladı. 1988’de Yağmur Ajans’ı kurdu. Kerime Nadir’in "Samanyolu" adlı eserini bir dizi haline getirip TRT’ye sattı. Televizyon ekranlarının en başarılı dizilerine imzasını attı. ANAP gitti DYP geldi, Yağmurdereli "baba ocağına" döndü. DYP gitti MHP geldi, Yağmurdereli "gençlik ülküsüne" döndü. Sonra AKP’den milletvekili oldu. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi olarak 12 Eylül 1980 askeri darbe döneminde işkence yapılmadığını savundu.

45’lik Plakları

Ne Güzeldi O Günler/ Ne Delisin Ne Divane [Göksoy Plak]

Oynadığı Filmleri

Karımı Gördünüz mü [1984], Sevgi Çıkmazı [1986], Biraz Neşe Biraz Keder [1986], Kıbrıs’ta Vuruşanlar [1988], İz Peşinde [1990- TV Dizisi], Bizim Mahalle [1993- TV Dizisi], Evdekiler [1995], Bir Aşkın Bittiği Yer [1996- TV Filmi], Yeni Bir Yıldız [1997- TV Filmi], Keloğlan Kara Prens’e Karşı [2005]

Oynadığı Diziler

Kıbrıs’ta Vuruşanlar [1988], Bizim Mahalle [1993], Evdekiler [1995]
Yapımcılığını Üstlendiği Televizyon Filmleri ve Dizileri
Samanyolu [1989], Duygu Çemberi [1990], At Kestanesi [1991], Bizim Mahalle [1993], Bir Kadın Düşmanı [1993- Film], Gizli Aşk [1995], Evdekiler [1995], Geceler [1996], Nefes Alamıyorum [1996- Film], Bir Aşkın Bittiği Yer [1996- Film], Ay Işığında Saklıdır [1996- Film], Yeni Bir Yıldız [1997- Film], Sâkin Kasabanın Kadını [1997- Film], Sırtımdan Vuruldum [1997], Acı Günlerim [1997], Yalan [1997], Gizli Aşk [199], Hain Geceler [1998- Film], Marziye [1998], Kerem [1999- Film], Sır [1999- Film], Nilgün [1999], Yılan Hikâyesi [1999], Dedem Gofret ve Ben [2000], Gelinlik Kız [2000], Baldız Geliyorum Demez [2001], Hırsız [2001], Benim İçin Ağlama [2001], Cinlerle Periler [2001], Aşkım Aşkım [2001], Zeybek Ateşi [2002], Kınalı Kar [2002], Kumsaldaki İzler [2002], Pembe Patikler [2002], Serseri [2003], Çaylak [2003], Hırçın Menekşe [2003], Baba [2003], Taştan Kalp [2004- Film], Size Baba Diyebilir miyim [2004], Melekler Adası [2004], Beni Bekledinse [2004- Film], Yürek Çığlığı [2004], Sensiz Olmuyor [2005], Masum Değiliz [2005], Misi [2005], Köpek [2005], Kuşdili [2006], Evet Benim [2006], Sev Kardeşim [2006]

Ödülleri

5 kez Altın Kelebek, 5 kez Magazin Gazetecileri Derneği ödülleri
[HULUSİ TUNCA'nın yayına hazırlanan TÜRK POP MÜZİK SANATÇILARI ANSİKLOPEDİSİ'nden alınmıştır]
Başak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla