Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05.07.09, 17:24   #2 (permalink)
Kullanıcı Profili
İpek
Gamma Üye

İpek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Konular: 1076
Puan Grafiği
Rep Puanı:3790
Rep Gücü:0
RD:İpek has a reputation beyond reputeİpek has a reputation beyond reputeİpek has a reputation beyond reputeİpek has a reputation beyond reputeİpek has a reputation beyond reputeİpek has a reputation beyond reputeİpek has a reputation beyond reputeİpek has a reputation beyond reputeİpek has a reputation beyond reputeİpek has a reputation beyond reputeİpek has a reputation beyond repute
Teşekkür

Ettiği Teşekkür: 71
210 Mesajına 272 Kere Teşekkür Edlidi
:
Arrow Gevheri Biyografisi,Gevheri Hayatı,Gevheri Yaşamı,Gevheri Kimdir?Şair Gevheri Hayatı

Gevheri Biyografisi,Gevheri Hayatı,Gevheri Yaşamı,Gevheri Kimdir?Şair Gevheri Hayatı

Gevherî’nin asıl adı Mustafa olup, XVII. yüzyıl sonlarında ün kazandığına ve öldüğü sıralarda yaşlı bir insan bulunduğuna göre XVII. asrın ortalarında doğduğunu söylemek pek yanlış olmaz. Sonradan gittiği yerler arasında onun Rumeli’de, Şam’da ve Arabistan’da bulunduğu anlaşılıyorsa da doğum yeri hususunda şimdilik bir şey söylenemez.

1100′de istanbul’u ziyaret ettiği bilinen Kırım hanı I. Selim Giray’a yazdığı manzumeden Gevherî’nin o sıralarda İstanbul’da bulunduğu anlaşılmaktadır. Bir koşmasında 1127 tarihini zikretmesinden ise onun hiç olmazsa bu tarihe kadar hayatta olduğu görülmektedir. Âşık Ömer gibi büyük bîr saz şâiri ile aynı asırda yaşamasına rağmen daha hayatında şöhret sahibi olan Gevherî’nin ünü gittikçe yayılmış böylece günümüze kadar gelmiştir. Eski yazarlardan Müstakimzâde, Vehbî, Süleyman Faik Efendi, Gevherî’den söz ettikleri gibi, meşhur Ziya Paşa da Harabat’nın mukaddimesinde Gevherî’yi okuduğunu yazmaktadır. Gevherî’ nin diğer birtakım saz şâirleri gibi ümmî olmayıp, hece vezniyle yazdığı koşma, türkü ve türk manîlerinin yanında aruz vezniyle de dîvanlar, müstezadlar ve semaîlerinin de bulunması kayda değer. Hece vezniyle yazılmış eserlerinde halk zevkine verdiği ehemmiyetle XVII. asrın ilk yarısında yetişen Kuloğlu’nun çok kuvvetli bir şekilde tesirinde kaldığı görülen Gevherî, aruz ile yazdığı taklide dayanan manzumelerinde ise Fuzuli ‘nin tesirinden kurtulamamıştır. Kendi şairliğine mağrur olan Gevherî şiirlerindeki güzelliği sevgilerinin sihrine atfedecek kadar da ince ve zariftir.

Bazı Şiirleri
Ala Gözlü Nazlı Dilber
Bad-ı Saba Sevdiğime Gidersen
Behey Dilber Sana Gonül Vereli
Ben Güzelim Deyu Havadan Uçma
Beyaz Göğsün Bana Karşı
Bizden Selam Olsun Gül Yüzlü Yare
Bugün Ben Bir Bağa Girdim
Bugün Ben Bir Güzel Gördüm
Bülbül Ne Yatarsın Yaz Bahar Oldu
Dağlara Gel
Dila Gör Bu Cihan İçre