Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27.09.09, 02:43   #1 (permalink)
Kullanıcı Profili
SERDEM
S.Moderators

SERDEM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Konular: 6910
Puan Grafiği
Rep Puanı:11076
Rep Gücü:20
RD:SERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond repute
Teşekkür

Ettiği Teşekkür: 47
464 Mesajına 935 Kere Teşekkür Edlidi
:
icon1c Atatürk Haftası İle İlgili Konuşma Metinleri

Sayın Müdürüm, Öğretmen arkadaşlarım, Sevgili öğrencilerim ve Değerli Veliler,

Ulusal varlığımızın temeli yavrularımıza, geçmişte yararlık göstermiş, isim yapmış büyüklerimizi örnek göstererek, onların körpe dimağlarında ulusal duyguların gelişmesine hizmet etmek, en başta gelen ödevlerimizdendir.
İşte, bu amaçla, bugün en büyük Türk Atatürk’ü, 68. ölüm yılında anmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Çocuklarımızı ancak bu gibi etkinliklerle, Atatürk inkılâplarına ve ülküsüne bağlı birer yurttaş olarak topluma kazandırabiliriz.
Mustafa Kemâl, halkın içinden çıktı ve halktan uzaklaşmadı. Milletin dileğini ifade etmesini, yerine getirmesini bildi. Tevazudan ve samimiyetten ayrılmadı. “Benim kuvvetim olduğunu söylüyorlar; evet doğrudur. Benim arzu edip de yapamayacağım yoktur. Çünkü ben zoraki ve insafsızca hareket etmek bilmem. Ben kalpleri kazanarak hükmetmek isterim.” diyerek insanlık anlayış duygusunu dile getirmiştir.
Mustafa Kemal, millî mücadele kazanıldıktan sonra, milletimizin, kendi sınırları içerisinde, bağımsız yaşamasını sağlayacak tedbirleri almaya çalışmıştır. O, Türkiye’nin barışçı dış politikası için “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesini koymuştur.
İnsanlık şeref ve haysiyet duygusu yüksek olan Atatürk, kendisinin olduğu kadar, mensup olduğu milletin şeref ve haysiyetini de üstün tutardı. Öyle ki, bunun ayaklar altına alınmasına razı olmak şöyle dursun ona toz kondurulmasını bile istemezdi. Mustafa Kemal’e göre, bir insan ve bir millet ya şerefle yaşar, ya da şerefi ile ölürdü. Bunun dışında bir ilke tanımazdı.
Mustafa Kemal, 20. yüzyılda bu insancıl görüşleri ortaya atan ilk büyük devlet adamı olmuştur.
Atatürk’ü kendi eserlerinden tanımak, onları okumak, onları çağımızın yeni ihtiyaçlarına göre uygulamak ve bunları sevgili yavrularımıza aşılamayı bir görev bilmek, şu içinde bulunduğumuz günlerde daha da bir önem arzetmektedir.
Atatürk’ü anlamanın en iyi yolu, yas tutarak övgüler düzmek yerine O’nun fikirleri ışığında, O’na özgü eylemlerde bulunmak olacaktır.
10 Kasımlar bizi Atatürk’e biraz daha yaklaştırmalı, O’nu biraz duymaya, düşünmeye ve anlamaya götürmelidir.
Teşekkür ederim.

Sitemizdeki Atatürkle ilgili diger konular.

10 Kasım
10 Kasım Konuşma Metni
10 Kasım ile İlgili Kompozisyon
10 Kasım Atatürk Haftası Şiirleri
10 Kasım ile İlgili Özlü Sözler
10 Kasım Atatürk'ü Anma Programı (Ferhat AKYOL)
10 Kasım İle İlgili Resimler-On Kasım Resimleri-10 Kasım Haftası Resimleri
10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü İle İlgili Toplantı Tutanağı
10 Kasım Atatürkün Cenazesi Video

Mustafa Kemal Atatürk Hayatı ( Biyografisi )
Atatürk Şiirleri-Atatürk Konulu Şiirler
Atatürk Haftası Şiirleri
Atatürk Haftası Genel Bilgi
Atatürk'ün Cenaze Töreni
Atatürk Haftası İle İlgili Özlü Sözler
Atatürk Haftası ile İlgili Resimler
Atatürk Haftası İle İlgili Konuşma Metinleri
ATATÜRK'ÜN SON YILLARI VE ÖLÜMÜ
Atatürk Haftası ile İlgili Kompozisyon-Atatürk Konulu Kompozisyon
Atatürk’ün Belgeseli- Saat Kaç
Atatürk Oratoryosu
Atatürk'ün Ölümü Slayt