tualimforum.com  

Geri git   tualimforum.com > KÜLTÜR VE SANAT > Biyografiler > Diger Ünlülerin Biyografileri
amp;markreadhash=guest" rel="nofollow">Bütün Forumları okunmuş kabul etrel="nofollow">Bütün Forumları okunmuş kabul et
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünki Mesajlar Bütün Forumları okunmuş kabul et

Diger Ünlülerin Biyografileri Gazetecilerin biyografisi,Radyocuların biyografisi,Bestecilerin biyografisi,İllizyonistlerin biyografisi,Televizyoncuların biyografisi,Akademisyenlerin biyografisi,Tarihteki önemli kişiliklerin biyografisi.Mankenlerin biyografisi,Modellerin biyografisi,Dizi oyuncularının biyografisi,Kategorisi olmayan biyografiler...


Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Ernst Röhm Biyografisi - Ernst Röhm Kimdir - Ernst Röhm Hayatı - Ernst Röhm Yaşamı
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
825

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Alt 07.03.13, 22:15   #1 (permalink)
Kullanıcı Profili
Moderator
 
Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nerden: Ankara
Mesajlar: 9.208
Konular: 7115
Puan Grafiği
Rep Puanı:10540
Rep Gücü:127
RD:Kartal has a reputation beyond reputeKartal has a reputation beyond reputeKartal has a reputation beyond reputeKartal has a reputation beyond reputeKartal has a reputation beyond reputeKartal has a reputation beyond reputeKartal has a reputation beyond reputeKartal has a reputation beyond reputeKartal has a reputation beyond reputeKartal has a reputation beyond reputeKartal has a reputation beyond repute
Teşekkür

Ettiği Teşekkür: 2.013
642 Mesajına 953 Kere Teşekkür Edlidi
:
icon Ernst Röhm Biyografisi - Ernst Röhm Kimdir - Ernst Röhm Hayatı - Ernst Röhm Yaşamı

Ernst Röhm Biyografisi - Ernst Röhm Kimdir - Ernst Röhm Hayatı - Ernst Röhm Yaşamı

Ernst Röhm (D. 28 Kasım 1887 Münih, Almanya - Ö. 2 Temmuz 1934 Stadelheim Hapishanesi, Münih), Alman subayı, siyaset adamı ve Sturmabteilung (SA) örgütünün kurucusu ve kumandanıydı.Sturmabteilung Örgütü'nün kurucusu Ernst Röhm, 1933

İlk Yılları

Julius Röhm ve eşi Emilie'nin üç çocuğundan biriydi. Münihli olan Röhm I. Dünya Savaşı'nda Bavyera Ordusu'nda görev yaptı. Bavyera 13. Piyade Birliği'nde üsteğmenliğe tekabül eden Oberleutnant rütbesiyle yeraldı. 1914 Eylül'ünde Fransa'nın Lorraine bölgesinde yüzünden ciddi şekilde yaralandı. Daha sonra yüzbaşılığa tekabül eden Hauptmann rütbesine terfi etti.

1918'de savaşın sona ermesinden sonra Freikorps'a katıldı. 1920 yılında Alman İşçi Partisi'ne üye oldu ve SA'ların kurulmasına yardımcı oldu. 1923'de başarısızlıkla sonuçlanan Münih'teki Birahanesi Darbesi'nden sonra 15 ay hapse mahkûm oldu. Bu sırada Adolf Hitler ile yakın arkadaşlık kurdu.

1924'te hapisten çıktıktan sonra Röhm Hitler ile nazilerin yeniden örgütlenmesinde birlikte çalıştı. Ancak zamanla ikisi arasında ciddi anlaşmazlıklar baş gösterdi. 1924'ün Nisan ayında o sırada yasadışı olan SA'lara alternatif olarak Frontbannın kurulmasına yardımcı oldu. Ardından nazilerin Nasyonal Sosyalist Özgürlük Partisi adıyla yeniden kurulan partisinin üyesi olarak Reichstag'da görev yaptı. 1925'te istifa etti. Askerî danışman olarak Bolivya'ya gitti.

Almanya'ya Dönüşü

1930 yılında Hitler bizzat SA'ların sembolik lideri oldu. Röhm'e Almanya'ya dönüp tüm SA'ların başına geçmesi için kişisel bir talepte bulundu. Röhm 1931 yılında teklifi kabul etti. SA'ların başına geçti üst düzey görevlere yakın çevresindekileri getirdi. Bir süre sonra SA liderlerinin homoseksüel faaliyetlerde bulunduğu yönünde dedikodular çıktı ve çok geçmeden Röhm özellile muhafazakar Alman askerî hiyerarşisi tarafından ciddi biçimde eleştirilmeye başlandı.

Nazi Partisi'nin oluşum yıllarında SA'nın başlıca işlevi parti liderlerini korumak ve komünist Kızıl Cephe gibi siyasi rakiplere saldırmak ve terörize etmekti. Şiddet vetehdit yoluyla SA'lar Nazilerin önce Münih'de, ardından da Almanya'nın genelinde diğer siyasi partilerden daha güçlü hale gelmesini sağladı.

Düşüşü

1933'te nazilerin iktidara gelmelerinin ardından Röhm'ün önderliğini yaptığı Nazi Partisi'nin sosyalist grubu sosyalizmin partinin özünde varolduğuna inanmaya devam etti. Bu grup büyük şirketlerin devletleştirilmesinde, çalışanlara kâr payı verilmesinde ve faiz oranlarının düşürülmesinde ısrar ediyordu. Tüm bunlar Hitler'in iktidara gelmesini destekleyen iş dünyası için söz konusu olamayacak şeylerdi. Röhm ikinci bir devrimden bahsetmeye başladı ve "tepkiciler" olarak adlandırdığı kesime karşı hareket etmeye and içti.

Hitler hiç vakit kaybetmeden Alman iş dünyasının güvenini tekrardan kazandı. Bu yüzden Hitler ile SA'nın arasına mesafe girdi. Saflarını genellikle işçi sınıfından gelenlerin oluşturduğu SA üyeleri anti-kapitalist eğilimliydiler ve sokaklarda mücadele ederek başarılı olmasını sağladıkları "devrim"den kazanç sağlamayı umuyorlardı. Hitler'in görüşü SA'nın siyasi bir güç olduğu ve naziler iktidara geldikten sonra daha fazla ihtiyaç duyulmayacağı yönündeydi. Öte yandan Röhm, SA'nın Hitler'in "devrimci" ordusununözü olacağına inanıyordu. Röhm Prusya askerî liderliğini hor görürken Hitler ordunun desteği olmadan iktidara da gelemeyeceğini, liderliğini de sürdüremeyeceğini biliyordu. Ayrıca Hitler Cumhurbaşkanı ve başkomutan Hindenburg öldüğünde ordunun desteği olmadan onun yerine geçemeyeceğini de farketmişti.

1934 yılına gelindiğinde cumhurbaşkanın günlerinin sayılı olduğu netleşti ve Almanya'daki birçok grup Hindenburg'un yerine kendi adaylarını getirmek için entrikalar çevirmeye başladı. Shirer'in yazdığına göre aralarına silahlı kuvvetlerden de birçoklarının olduğu bir grup muhafazakâr Kayzer II. Wilhelm'in oğlu Prens Wilhelm'i Almanya'ya cumhurbaşkanı ya da yeniden kurulacak Alman monarşisinin başı olarak dönmesine uğraşıyordu.

Röhm'ün 1934 Şubat'ında Alman silahlı kuvvetlerinin (Reichswehr) SA'nın sayısal üstünlüğe sahip olacağı ve bu şekilde hâkim olacağı tek bir örgüt içine katılmasına yönelik teklifi Alman askerî liderliğini çok kızdırdı. Ordu SA'yı disiplinsiz sokak dövüşçülerinden oluşan yaygaracı ayaktakımı olarak görüyordu. Homoseksüellik iddiaları ve "ahlâksızlıklar" orduda biliniyordu. Röhm'ün teklifi reddedildi.

Ordunun Doğu Prusya'daki bahar tatbikatı sırasında Deutschland adlı gemide Alman silahlı kuvvetlerinin liderleriyle görüşme fırsatı yakaladı. Savunma Bakanı Werner von Blomberg eşliğinde genelkurmay başkanı Werner von Fritsch ve donanmakomutanı Amiral Erich Raeder ile görüştü. Hitler komutanları Hindenburg'un giderek bozulan sağlığı konusunda bilgilendirdi ve Reichwehr'in kendisinin cumhurbaşkanı olmasını desteklemesini önerdi. Buna karşılık olarak da SA'nın boyutunu küçültüp, Röhm'ün isteklerini bastırıp Reichwehr'in Almanya'nın yegane silahlı gücü olmasını önerdi. Shirer'in anlattığına göre Hitler muhtemelen ordu ve donanmanın genişletileceği sözünü vererek de liderleri ayartmıştı.

Nazilerin arasındaki gerginlik daha da arttı ve Hitler ile yaptığı bir ara bulma görüşmesinden sonra Röhm'ün "ikinci devrim" çağrıları da arttı (bu sefer muhafazakâr iktidar yapısına karşı).

Benzer biçimde Hitler'in 1933 yılında şansölye olmasını destekleyen muhafazakâr sanayiciler de Röhm'ün Strasser kardeşler ile paylaştığı sosyalist eğilimlerinden duydukları rahatsızlığı dile getirmeye devam ettiler. Cumhurbaşkanı Hindenburg ile olan yakın ilişkileri vasıtasıyla her iki muhafazakâr grup (askerler ve sanayiciler) memnuniyetsizliklerini dile getirdiler.

1934 Haziran'ının başlarında Hindenburg Hitler'e ultimatom vererek Almanya'daki gerginliğe son verilmediği takdirde sıkıyönetim ilan etmeyi düşündüğünü belirtti. Böylebir durumda elinde gücü büyük ihtimalle sonsuza dek yitireceğini bilen Hitler SA'yı bastırmak ve "ikinci devrim" planlarına son vermek için Reichswehr ile olan anlaşmasını daha fazla erteleyemeyeceğine karar verdi.Röhm ve Hitler, Ağustos 1933

Ölümü

Üzerindeki baskılara rağmen Hitler son ana kadar eski yoldaşının işini düzme kararını erteledi. Röhm'den "ikinci devrim" için bastırmaktan vazgeçmesini istedi. Sonunda ayrılıkların onarılamaz olduğunu anlayınca Hitler Röhm'ün gitmesi gerektiğine karar verdi. Son ana kadar tereddütte olan Hitler Hermann Göring ve Heinrich Himmler kışkırtmalarıyla Röhm'ün iddia edilen "planına" son verilmesi emrini verdi. Gerek Göring'in, gerekse Himmler SA ve liderinin ortadan kaldırılmasından sonra güçlerini pekiştirdiler.

1934 Haziran'ında Uzun Bıçaklar Gecesi olarak anılan SA'nın tasfiyesi sırasında Röhm mahkemeye çıkarılmadan suçlu bulundu. Hitler tarafından 30 Haziran'da tutuklanmasının ardından Röhm kısa bir süre Münih'te Stadelheim Hapishanesinde tutuldu. 2 Temmuz günü SS mensubu Theodor Eicke ve Michel Lippert tarafından ziyaret edildi. Röhm kendisine uzatılan tabancayla intihar etmeyi reddedince Lippert kısa mesafeden Röhm'ü vurdu. Röhm infaz kararını kimin verdiğini anlamış olabilir. Doğrulanamayanbir iddiaya göre son sözleri "mein Führer, mein Führer" olmuştur. Eicke'nin ölmekte olan Röhm'e Onu daha evvel düşünecektin. Artık çok geç şeklinde karşılık verdiği söylenir. Röhm Münih'te bir mezarlığa gömüldü.

Röhm'ün Cinsel Yönelimi

Ernst Röhm ilk Nazi Partisi üyeleri arasında homoseksüelliğinden şüphelenilenlerin arasında en şöhretli olanıydı. Homoseksüelliği de SA'nın tasfiyesi sırasına görevden alınmasına mazaret olarak gösterilmişti.

Röhm'ün SA'nın başında olduğu dönemde bir dizi eşcinselin güçlü SA üyeleriyle ilişkileri yüzünden alındığı ve terfi ettirildiği iddia edilmiştir.

Kaynak: wikipedia
--------------Tualimforum İmzam--------------
Kartal
Kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
biyografisi, ernst, ernst röhm, ernst röhm biyografi, ernst röhm biyografisi, ernst röhm hakkında, ernst röhm hakkında genel bilgi, ernst röhm hayatı, ernst röhm kim, ernst röhm kimdir, ernst röhm özgeçmişi, ernst röhm yaşamı, hayati, kimdir, rohm, yasami


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar son Mesaj
Jan Ernst Matzeliger Biyografisi - Jan Ernst Matzeliger Hayatı - Jan Ernst Matzeliger Başak Yabancı Bilim Adamlarının Hayatı 0 18.03.12 14:51
Max Ernst Eserleri - Max Ernst Tabloları - Max Ernst Resimleri - Ressam Max Ernst Serap Yabancı Ressamların Resimleri 0 02.11.11 02:46
Ernst Ludwig Kirchner Eserleri - Ernst Ludwig Kirchner Tabloları - Ernst Ludwig Serap Yabancı Ressamların Resimleri 1 01.11.11 21:49
Ernst Ludwig Kirchner Biyografisi - Ernst Ludwig Kirchner Hayatı - Ernst Ludwig Serap Yabancı Ressamların Biyografileri ve Eserleri 0 01.11.11 16:36
Ernst Abbe Biyografisi - Ernst Abbe Hayatı - Ernst Abbe Kimdir? Başak Yabancı Bilim Adamlarının Hayatı 0 21.05.11 23:32


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:02 .


Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2