tualimforum.com  

Geri git   tualimforum.com > KÜLTÜR VE SANAT > Kitaplar > Dünya Edebiyatından Kitap Özetleri
amp;markreadhash=guest" rel="nofollow">Bütün Forumları okunmuş kabul etrel="nofollow">Bütün Forumları okunmuş kabul et
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünki Mesajlar Bütün Forumları okunmuş kabul et

Dünya Edebiyatından Kitap Özetleri Dünya edebiyatı kitap özetleri,yabancı kitap özetleri...


Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Alarm Roman Özeti - Heinz G.Konsalik Alarm Kitap Özeti
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
871

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Alt 10.10.12, 17:24   #1 (permalink)
Kullanıcı Profili
S.Moderators
 
SERDEM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Mar 2008
Mesajlar: 7.685
Konular: 6909
Puan Grafiği
Rep Puanı:11066
Rep Gücü:20
RD:SERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond reputeSERDEM has a reputation beyond repute
Teşekkür

Ettiği Teşekkür: 47
463 Mesajına 934 Kere Teşekkür Edlidi
:
Standart Alarm Roman Özeti - Heinz G.Konsalik Alarm Kitap Özeti

Alarm Roman Özeti
Heinz G.Konsalik Alarm Kitap Özeti


Amerikan donanmasının en önemli denizaltı gemilerinden birisi olan Poseidon Gemisi 300 mürettebatıyla birlikte, Jack Nickholson komutasında, Norfolk Donanma Üssünden hareket eder. Geminin görevi dünya barışını sağlamaktır. Gemi ilk olarak Kuzey Kutbuna doğru yol alır. Yolculuğun yemek, eğlence gibi her konuda iyi geçmesi için her şey eksiksiz hazırlanmıştır. Geminin yolcularından biri de Dr. Blandy idi. Görevi mürettebatın sağlık sorunları ile ilgilenmektir.

Geminin komutanı Jack Nickholson ile Dr. Blandy pek anlaşamıyorlardı. Doktor ile Komutan geminin rotası konusunda fikir ayrılığı içindeydiler. Dr. Blandy, bu uzun yolculukta mürettebatın belli bir süre sonra sıkılacağını ve temel ihtiyaçlarının da etkisiyle psikolojik sıkıntılarla karşılaşabileceklerini, bu nedenle de daha fazla liman görecek şekilde yol almaları gerektiği fikrini savunuyordu. Gerçi yanında mürettebatın cinsel ihtiyaçlarını etkisiz hale getirecek bir ilaç vardı. Ancak bir süre sonra bu ilaçların da işe yaramayacağını düşünüyordu. Komutan ise Dr.Blandy’nin bu isteğine karşı çıkıyordu.

Gemi, İzlanda açıklarında ve deniz yüzeyinde hareket ederken bir sal görürler. Komutan, görevlerinin gizli bir görev olması nedeniyle dalma emri verir. Dr. Blandy komutana itiraz eder ve saldaki insanları kurtarmaları gerektiğini belirtir. Doktorun itirazlarına karşı koyamayan Nicholson, onun bu isteğine uyar ve gemi sala doğru hareket eder.

Gemi sala yaklaştığında onları bir sürpriz beklemektedir. Salda beş güzel kız bulunmaktadır. Komutanın itirazlarına rağmen doktorun ısrarı ile, soğuktan donmak üzere olan kızları gemiye alırlar. Daha doğrusu onlar tartışırken, mürettebat kızları gemiye almış, yani komutanın emirlerine karşı gelmişlerdir.

Beş kız Grönland’a giderek eskimoları incelemek amacıyla yola çıkmışlar, botları buz kayasına çarpınca, sala çıkarak kurtulabilmişlerdir. Gemi mürettebatı, uzun süre sonra kadınla karşılaşmanın heyecanı içindedirler. Komutan Nickholson ise kızları karaya çıkarmak istemesine rağmen, geminin radarlara yakalanma ihtimalî nedeniyle bunu yapamayacaktır.

Bu arada kadınların varlığı gemide huzursuzluklar baş göstermesine neden olmuştur. Mürettebattan Jimmy Porter, subayların kadınlarla birlikte olduğunu söyleyerek personeli kışkırtmaya başlamıştır. Sorunlar o kadar artmıştır ki, sonunda bir cinayet bile işlenmiştir. Mürettebattan Belluci öldürülmüştür. Komutan cinayeti aydınlatmak maksadıyla bir mahkeme oluşturur ve cinayet araştırılmaya başlanır. Fakat kimse konuşmak niyetinde değildir. Komutan, cinayetin işlendiği sırada nöbetçi olan astsubay Duffy’i sorguya çeker. Ancak zaten heyecanlı birisi olan Duffy, ifade sırasında fenalaşır ve sorgusu yarım kalır.

Olayların akışı Nickholson’ı endişelendirmektedir. Çünkü gemide tahrip gücü yüksek mühimmat bulunmakta ve mürettebat arasındaki huzursuzluk giderek artmaktadır. Üstelik Norfolk Üssüne, kızları gemiden uzaklaştırdığını söylemiştir. Komutan kızları bir odaya kilitlemeye karar verir. Fakat sorun giderek büyümektedir. Astsubay Duffy öldürülmüştür. Komutan Duffy’nin bildiklerini öğrenemeden cinayete kurban gitmiştir. Nickholson iki personelden şüpheleniyordu. Bunlar subay Carnell ve subay Curtis’tir.

Komutan Nickholson gemide tekrar huzuru sağlamak için kızları karaya bırakmaya karar veri. Doktorun da aralarında bulunduğu 15 mürettebat, bir sal ile kızları karaya bırakacaktır. Onlar karaya doğru yol alırken beklenmedik bir şey olur. Norfolk Donanma Üssü Komutanı Amiral Adam, geminin her an bir Sovyet denizaltısıyla karşılaşabileceği ihtimalî nedeniyle gemiye dalmaları emrini verir. Doktor ve onbeş mürettebat kızlarla birlikte deniz üzerinde kalmışlardır. Saldakiler ne olduğunu bilemeden karaya çıkarlar ve bir mağaraya sığınırlar.

Bu sırada Komutan ise zor anlar yaşamaktadır. Etraflarında üç Rus gemisi vardır. Kızları bıraktığını söylediği Amiral Adam da durumu anlamıştır. Kafasını kurcalayan bir diğer sorun ise deniz üzerinde bıraktıkları mürettebattır.

Bu arada karadakiler de Rus gemisini fark etmişlerdir. Gemilerinin niye kendilerini bırakıp daldığını anlarlar. Poseidon gemisi ise, eğer Ruslar tarafından fark edilirse kendini imha etmek üzere beklemektedir.

Altı gün süren fırtınalı bir havanın ardından, karadakiler uzakta altı köpekli iki kızak, iki adam ve kutup ayıları görürler. Dr. Blandy, eskimolora doğru ilerken bir kutup ayısının saldırısına uğrar ve göğsünden yaralanır.

Poseidon denizaltısında ise gergin bekleyiş sürmektedir. Komutan tarafından rütbeleri sökülen Başçavuş Jimmy Porter komutana baş kaldırmıştır. Geminin silahlı gücünü de ele geçiren Başçavuş Porter, su üzerindeki Rus gemisini yok edip, kızları ve arkadaşlarını tekrar gemiye almak istemektedir.

Ağır yaralı durumda olan Dr. Blandy aldığı morfinin de etkisiyle kızlardan Monica’ya itiraflarda bulunur. Belluci’yi kızlardan Evelyn’e ilgi duyuyor diye öldürdüğünü söyler. Daha sonra da cinayeti gören astsubayı da konuşmasını engellemek için öldürdüğünü itiraf eder. Ve doktor son nefesini verir.

Bu sırada gemide bir ölüm daha meydana gelir. Nickholson ve arkadaşları Başçavuş Porter’ı öldürerek etkisiz hale getiriler. Rus gemileri de uzaklaşmıştır. Nicholson su yüzeyine çıkarak yakınlarında bulunan NATO gemisi Venüs XI’e sinyal gönderir. Karadaki arkadaşlarını kurtarmak için su yüzeyine çıkarlar fakat onları bulamazlar.

Poseidon denizaltısı Kuzey Kutbunda, denizde buzla kaplı olan yerlere dinamitle havuzlar açarak görevini tamamlar ve Norfolk üssüne geri döner. Gemiyi Amiral Adam karşılamıştır. Görevin başarılmasından dolayı Nickholson’a teşekkür eder, fakat hatalarından dolayı tutuklamak zorunda olduğunu söyler. Nickholson’u büyük bir sürpriz beklemektedir. Tutuklanmak üzere başka bir odaya alınan Nickholson karşısında Monika’yı görür. Amiral Adam, görevin gizli yönlerinin ortaya çıkmaması için Nickholson hakkında işlem yapmaz. Nickholson ve Monica ise geleceğe yönelik planlar yapmaya başlarlar.

*********************
Ay Battı Roman Özeti - John Steinbeck Ay Battı Kitap Özeti
KİTABIN ADI AY BATTI
KİTABIN YAZARI JOHN STEINBECK


1.KİTABIN KONUSU:

Steinbeck bu romanda değişik bir konuyla çıkıyor karşımıza .Savaşın insanı hem fiziksel hem de ruhsal açıdan nasıl eritip bitirdiğini, tükettiğini büyük bir ustalıkla anlatıyor.Tutsak edenlerle edilenlerin neden savaştığını ne zamana dek savaşacağını kestiremeyen insanların içine düştüğü çıkmazı başka bir deyişle savaştan çok savaşanları insancıl bir yaklaşımla ele alıyor.

2.KİTABIN ÖZETİ:

Bir sabah kasabanın delikanlıları, kasabanın dışındaki Corell’in evindeki
atış yarışmasında toplanmıştı. 400 yıldır barışın olduğu bu kasaba, halkı özgürlüğüne düşkün ve kömür madeniyle geçimini sağladığı şirin bir yerdi.
Herkes kasaba yakınlarına paraşütle inen alman askerlerini görünce şok olur. Corell’in evindeki 12 asker duruma müdahele etmek için kasabaya koşarken pusuya düşerek altısı ölür. Üçü yaralanır ve diğer üçü de kaçar. 250 alman askeri ve 6 subay artık kasabayı ele geçirmiştir. Başlarında Albay Lanser’in bulunduğu birliğin görevi, kömür madenini işletmek ve çıkarılan kömürleri liman vasıtasıyla Almanyanın içlerine yollamaktır. Albay Lanser ve kurmayları (diğer beş subay ) belediye başkanının evine yerleşerek kasabayı kontrole başlar. Bu esnada Corell’in bir hain olduğu anlaşılmış ve kasabalı tarafından dışlanmıştır. Bu işbirlikçi ise Albay Lanser’den belediye başkanı olmayı ister. Ancak Albay bunu kabul etmez. Ilk direniş, madende kendisini zorlayan Alman Yüzbaşı Loft’e saldırırken araya giren Teğmen Prackle’I öldüren Alex tarafından olur. Alman X-12 talimnamesine göre derhal mahkeme kurulur ve idam edilir. Halk tarafından çok sevilen alex’in öldürülmesi, düşman askerleri ile halk arasını açar. Madende işler yavaşlar. Baskı bir süre devam eder. Kasabanın gençleri İngiltereye birer birer kaçar. Almanlar bunu engellemek için halkın yiyeceğini karneye bağlar ve çalışmayanların ailesine yiyecek vermez. Halk yalnız yakaladığı askaerleri öldürmeye başlar. İngiliz uçakları köprü ve madenleri bombalamaya devam etmektedir. Belediye başkanının ahçısı Annie vasıtası ile öldürülen Alex’in evinde dul karısının yardımıyla belediye başkanı kaçan gençlerle buluşur ve onlardan yardım isteklerinin iletilmesini ve İngiliz’lerden patlayıcı maddeler yollamasını ister. Halkını düşünen belediye başkanı direnmesini kırmamaktadır.
Bir sabah küçük paraşütlerle mavi kaplı küçük paketler atılır. Çok akıllıca dizayn edilmiş bu paketlerin içinde çok lezzetli bir parça çikolata, küçük dinamit ve bir de bu dinamitin nasıl kullanılacağını anlatan sarı bir kağıt bulunmaktadır.Çocuklar bu kutuları hızla bulup çikolataları yedikten sonra dinamitleri anne ve babasına götürürler. Askerler durdurmak için ne kadar çabalasalarda başarılı olamazlar. Belediye başkanı ve sadık arkadaşı Dr. Winter’dan askerlere yardımcı olması istenir. Buna karşılık çok sert bir konuşma yapan Belediye Başkanı ve Dr. Winter mahkemeye verilir. Albay Lanser son kez yanlarına giderek ikna etmeye çalışırken dışarıdan patlama sesleri hala gelmektedir.

3.KİTABIN ANA FİKRİ:

İnsanların özgürlüğünü silah zoruyla elinden alınamayacağını ve savaşın iki taraf için de büyük bir kayıp olduğunu kitabın ana fikri olarak kabul edebiliriz.

4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRMESİ:
Belediye Başkanı Orden: Babası gibi kendiside yıllrdır belediye başkanlığı yapıyordu. Kalın, gür bıyıklı, beyaz saçlı biridir. Evli ve iki çocuk babasıdır.
Albay Lanser: Orta yaşlı, kır saçlı, sert bakışlı ve yorgun görünüşlü, dik ve geniş omuzlu bir subaydır. İşgal birliklerinin komutanıdır.
Dr. Winter: Kasabanın doktoru ve tarihçisidir. Kendi halinde, iyi yürekli,sakallı, güngörmüş, kasabanın ileri gelen insanlarındandır.
Yüzbaşı Loft: Askerlik hayranı olan ve askerliği canlılar içindeki en gelişmiş evre olarak gören ve bütün kadınların üniformaya vurgun olduğunu düşünen bilgili bir subaydır.
Annie: Belediye Başkanının ahçısıdır. Kırk beş yaşlarında, biraz aksi bir kadındır.
George Corell: kasabaya çok yararı olmuş önde gelen bir tüccardır. Sonradan almanlarla işbirliği yaparak onlara istihbarat sağladığıu anlaşılan menfaatçi bir haindir.

5.KİTAP HAKKINDAKİ ŞAHSİ GÖRÜŞLER:
Kitap çok açık bir dille yazılmış olup, cümleler basittir. Ama çok sürükleyici bir eserdir. Bütün arkadaşlarıma tavsiye ederim. Kitaptaki askerlik mesleğiyle ilgili bazı taktikler ileride bize yardımcı olabilir.


6.KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ:

1902 yılında doğdu. Küçük yaşlarda çiftçilik yaptı. 27 yaşında ilk romanı “Altın Kadeh” i yazdı. John Steinbeck’in yapıtları, imgelereden bolca yararlanan, sanatsal yapıtlar olmaktan çok yüzyılın başında önemli toplumsal değişimler yaşanan topraklarda, toplumsal gerçekliğin ayrıntılı bir gözleme dayanan gerçekçi yansıtılışıdır. 1968 yılında öldü.

ÖNEMLİ ESERLERİ:
Gazap Üzümleri, Fareler ve İnsanlar, Sardalya Sokağı, Cennetin Yolu, Bitmeyen Kavga.
--------------Tualimforum İmzam--------------
Aksini Belirtmediğim Takdirde Yazdığım Konular ALINTIDIRLiseler - Anadolu Liseleri - Fen Liseleri

Anaokulu - İlköğretim

Sınav Soruları ve Ders Notları
SERDEM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alarm, alarm roman özeti, gkonsalik, heinz, heinz g.konsalik alarm kitap özeti, kitap, ozeti, roman


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar son Mesaj
Ada Roman Özeti - Akşit Göktürk Ada Kitap Özeti SERDEM Türk Edebiyatından Kitap Özetleri 0 10.10.12 17:55
Rüyada Alarm Görmek - Rüyada Alarm Görmek Açıklaması ve Yorumu - Alarm Rüya Tabiri Tarot A-B-C-D-E-F-G ile Başlayan Rüya Tabirleri 0 09.10.12 16:26
Abluka Alarm Biyografisi - Abluka Alarm Hayatı - Abluka Alarm Kimdir? Başak Hiphop - Rap Müzik Şarkıcılarının Hayatı ( Biyografisi ) 0 08.09.12 13:51
Abluka Alarm Resimleri - Abluka Alarm Fotoğrafları - Abluka Alarm Resim Başak Ünlülerin Resimleri 0 08.09.12 13:49
Heinz G.Konsalik-Alarm Okyanus Dünya Edebiyatından Kitap Özetleri 0 10.09.08 09:04


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 02:44 .


Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2