tualimforum.com  

Geri git   tualimforum.com > SAĞLIK > Genel Hastalıklar > Ortopedi Hastalıkları
amp;markreadhash=guest" rel="nofollow">Bütün Forumları okunmuş kabul etrel="nofollow">Bütün Forumları okunmuş kabul et
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünki Mesajlar Bütün Forumları okunmuş kabul et

Ortopedi Hastalıkları Ortopedi hastalıkları tanısı ve tedavi yöntemleri...


Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Omuz Ağrısı ve Hareket Kısıtlılığı
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
998

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Alt 28.05.12, 17:06   #1 (permalink)
Kullanıcı Profili
Moderator
 
Başak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 7.449
Konular: 6324
Puan Grafiği
Rep Puanı:14340
Rep Gücü:162
RD:Başak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond repute
Teşekkür

Ettiği Teşekkür: 53
717 Mesajına 1.314 Kere Teşekkür Edlidi
:
Standart Omuz Ağrısı ve Hareket Kısıtlılığı

Omuz Ağrısı ve Hareket Kısıtlılığı


Omuz Ağrısı ve Hareket Kısıtlılığı Ortopedi ve Travmatoloji omuz ağrısı,omuz travması,omuz sıkışma hastalığı,omuz eklemi kireçlenmesi,çıkıklar,sinir sıkışmasıOmuz travması, omuz sıkışma hastalığı, omuz kaslarının sorunları, omuz eklemi kireçlenmesi, tekrarlayan çıkıklar, boyun ve sırt bölgesi omurga ve kas sorunları, sinir sıkışmaları, romatizmal ve bazı iç organ hastalıkları (kalp, safra kesesi gibi) omuz ağrısı nedeni olabilir.


*Ne Zaman ve Hangi Hekime Gidilmelidir?
Eğer omuz ağrısı ve hareket kısıtlılığı ani bir travma sonrasında ortaya çıktıysa acil olarak hekime başvurulmalıdır. Kırık, çıkık, kas kopması gibi acil müdahale gerektiren problemler olabilir. Sıklıkla olduğu gibi yakınmalar belirli bir süreç içinde geliştiyse ağrının artışı, hastanın hareketlerinin giderek kısıtlanması, omuzu üzerine yatamaması, günlük yaşantısında belli hareketlerde zorluk olması, başüstü hareketlerinde ağrı, hastanın elini arkaya sırtına doğru götürememesi hekime bir an önce gitmeyi gerektirecek nedenlerdir. Başvuru sıklıkla bir Ortopedi ve Travmatoloji ve/veya bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzman hekimine olabilir. Günümüzde bu branşların içinde de Omuz-Dirsek-El (Üst Ekstremite) konusunda ihtisas yapmış hekimler vardır.

*Hekim Muayenesi ve Hasta Öyküsü:
Bu tip omuz sorunlarının iyi bir hasta öyküsü ve muayenesi ile ön tanısı konabilir. Birçok hastada ön tanı bazı laboratuar ve radyodiagnostik (röntgen filmleri, ultrason, bilgisayarlı tomografi-BT ve/veya manyetik rezonans-MR görüntüleme) yöntemlerle kesinleştirilir. Hekim deneyimine ve hastanın muayene bulgalarına göre bu tetkiklerden bir veya birden fazlasını isteyebilir. Omuz MR'ı birçok hastanın tanısında ve tanı sonrası tedavisinin takibinde de kullanılan bir tektikdir. Hekim gerekli gördüğü takdirde yapılmalıdır.

*Omuz Sıkışma Hastalığı ve Omuz Döndürücü Manşet Kas Sorunları:
Toplumda omuz ağrısının çok sık bir nedenidir. Omuz eklemi askıda duran bir eklemdir. Kas ve yumuşak dokuların etkisi omuz ekleminin stabilitesinde ve hareketlerinde çok önemlidir. Bu eklemin üst bölümünde bir kemik çatı bulunur. Bu çatı ile kol kemiği arasındaki mesafe de omuzun döndürücü kasları ve bu kasların çatı ile ilişkisini kolaylaştıran bir yastıkçık (bursa) bulunur. Bu bölgede sıkışma olması bazen çatı kemiğinin yapısıyla ilgili bazen de kasların ve yastıkçığın ödemi, şişmesi ve sorunları ile ilgili olabilir. Sıkışma hastalığı önemli bir omuz ağrısı nedenidir. Ancak daha dirençli omuz ağrısı bölgedeki omuzun döndürücü manşet kasları dediğimiz kasların bir veya birden fazlasının sorunlarında görülür. Bu kaslar kemiğe yapışma bölgelerinde incelebilirler, yapıları bozulabilir (tendinit-tendinozis) ve daha önemlisi yırtılabilirler. Omuz kas yırtıkları eğer ani bir travmayla meydana gelmemişse sıklıkla kullanmaya bağlı belli bir yıpranma süreciyle ortaya çıkar. Birçok hasta omuz sıkışma hastalığı olarak başlayan omuz ağrısını önemsemediğinde ve yeterli tedaviyi görmediğinde süreç içinde kas yırtığı ile karşımıza gelebilir. Kas yırtıkları, tam yırtıklar veya tam olmayan yırtıklar şeklinde olabilir. Yırtığın çapı ve ilgilendirdiği kas sayısı arttıkça omuz ağrısı, omuzda fonksiyon bozukluğu artar.

*Tedavisi:
Omuz sıkışma hastalığında tedavi, beraberinde bir kas yırtığı sorunu yoksa tıbbi tedavi ile başlar. Hastaların ağrıları azaltılır, omuzlarını kullanımları ile ilgili öneriler yapılır. Omuza yönelik ev egzersiz programları verilir. Çok özel bir durum yoksa omuzları sabitlenmez, hareketsiz bırakılmaz. Tedavi sürecinde hekimin hasta takibi önemlidir. Birçok hasta ağrısı biraz rahatladığında takipten çıkar, süreç yeterli tedavi edilmediğinde sorun kronikleşir ve tedavi güçleşir. Bir grup hasta da omuzda ağrıya neden olacak hareketlerini kısıtlıyarak bir sonraki başlıkta değineceğimiz sorun olan donuk omuz hastalığına dönüşebilir. Omuz sıkışma hastalığının ilk basamak tedavisi olan tıbbi tedavi, egzersiz ve omuz kullanımını değiştirmek önemsenmelidir. Bu tedaviye yanıt yeterli olmazsa hasta 2. basamak tedavi olarak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon programına alınır. Hasta bu programda bir merkeze bağlanarak günlük olarak fizik tedavi ajanlarının yardımıyla ağrı ve hareket genişliğini, gücü arttırmaya yönelik bir tedavi alır. Bu tedavi en az 3 hafta ve üzerinde sürmelidir. Ev egzersiz programlarıyla desteklenmelidir. Bu süreç içinde bazen tedaviye yanıtı arttırmak için omuza enjeksiyon tedavisi yapılabilir. Bu enjeksiyonların içeriğinde kortizon ve lokal anestezik maddelerin bir karışımı vardır. Lokal doku reaksiyonunu azaltıcı ve ağrıyı giderici bir çözümle egzersiz yapılmasını kolaylaştırır. Enjeksiyonlar MR görülmeden yapılmamalıdır, kortizonun hastalar tarafından korkulan genel vücüt etkileri görülmese de tekrarlayan enjeksiyonlar kaslardaki sorunların artışına ve kasların yapılarının bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle enjeksiyonların uygun zaman ve endikasyonlarda yapılması ve çok tekrarlanmaması önemlidir.

3.basamak tedavi yukarıdaki tedavi seçeneklerine yanıt vermeyen hasta grupları için gereklidir. Ancak ülkemizde hastalar hekime geç başvurdukları için birçok hasta sıklıkla 3. basamak tedaviye doğrudan aday olur. Bu tedavi cerrahi tedavi biçimidir. Omuz sıkışma hastalarının yukarıdaki tedavilere yanıt vermemiş bir bölümü kas yırtığı hastalarının ise daha büyük bir çoğunuluğu yakınmaları uzun süreli ise, omuz fonksiyon kaybı, hareket kısıtlılığı varsa ve ağrı kalıcı ise cerrahi olarak tedavi edilmelidirler. Cerrahi tedavide küçük kesilerle açık veya kapalı (artroskopik) olarak sıkışmaya neden olan bölgede dokuların temizliği ve varsa kas yırtıklarının onarımı yapılır. İyi seçilmiş hastalarda cerrahi sonrası başarı oranı yüksektir. Cerrahi sonrasında hastaların bir rehabilitasyon programına ihtiyacı vardır.

*Donuk Omuz Hastalığı:
Donuk omuz hastalığı, omuzun hareketlerinin belli bir süreç içinde kısıtlanması durumudur. Farklı yaş gruplarında ortaya çıkabilir. Hastalarda omuz ekleminde çok ciddi hareket kısıtlılığı ve ağrı vardır. Omuzu hareket ettirme çabasında ağrı artar, hasta ağrı artmasın diye omuzunda hareketi daha da kısıtlayınca omuz eklemi sertleşir ve donuk omuz hastalığı olarak adlandırılır. Neden bazen omuz ekleminin içinde ve/veya dışında kemik-kas-tendon-bağ gibi yumuşak doku sorunlarına bağlı olabildiği gibi bazen omuz ekleminde nedeni tam olarak ortaya konamayan sadece eklem kapsülü büzüşmesiyle de ortaya çıkabilir. Şeker hastalığı vb. genel vücut hastalıklarında, bazen uzun süren bir cerrahi tedaviden sonra veya başka sistem hastalıklarına eşlik eden hastalarda görülebilir. Öncelik omuzun dönme, çevirme (sırta, baş arkasına) hareketleri kısıtlanırken daha sonra omuzun kaldırma yani kolun kalkması hareketleri de kısıtlanır.

*Tedavisi:
Altta yatan nedeni araştırmak gereklidir. Öncelikle ağrı tedavisi çok önemlidir. Çünkü ağrı hastanın egzersiz ve rehabilitasyon programına uyumunu azaltır, ağrı varken hastanın omuz hareketlerini açmaya yönelik rehabilitasyon programları uygulanamaz. Hastalara ev egzersiz programları genelde yeterli olmaz, ağrı güçlü ağrı kesicilerle bazen bölgenin enjeksiyonlarla uyuşturulması ile kesilir ve hastanın omuzu rehabilite edilmeye çalışılır. Bu arada takip çok önemlidir. Hastalarda gelişmeler çok yavaş olabilir. Uygun rehabilitasyon programına rağmen hastanın hareketlerinde açılma yavaş oluyorsa veya olmuyorsa tedaviyi hızlandırmak için seçilen hastalarda ameliyathane koşullarında hasta uyutularak kapalı (artroskopik ve/veya manipülasyon) cerrahi işlemlerle omuz eklem kapsülü ve gergin kas grupları gevşetilir. Eğer neden omuz çevresi veya içinde kemik-kas-tendon-bağ gibi yumuşak doku sorunuysa cerrahi tedavi kararı daha erken verilmelidir, çünkü altta yatan bu sorun çözülmedikçe donuk omuzu tedavi etmek imkansız olur.
--------------Tualimforum İmzam--------------
Yeniden gülmem için
Beni baştan sevmen lazım.......
Başak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
agrisi, hareket, hareket kısıtlılığı, hareket kısıtlılığı tedavisi, kisitliligi, omuz, omuz ağrısı, omuz ağrısı tedavisi, omuz ağrısı ve hareket kısıtlılığı tedavisi, ve


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar son Mesaj
Rüyada Baş Ağrısı Görmek - Rüyada Baş Ağrısı Görmek Açıklaması ve Yorumu - Baş Ağrısı Tarot A-B-C-D-E-F-G ile Başlayan Rüya Tabirleri 0 19.03.13 18:16
Rüyada Bel Ağrısı Görmek - Rüyada Bel Ağrısı Görmek Açıklaması ve Yorumu - Bel Ağrısı Tarot A-B-C-D-E-F-G ile Başlayan Rüya Tabirleri 0 19.03.13 00:17
Rüyada Göz Ağrısı Görmek - Rüyada Göz Ağrısı Görmek Açıklaması ve Yorumu - Göz Ağrısı Tarot A-B-C-D-E-F-G ile Başlayan Rüya Tabirleri 0 10.01.13 20:29
Rüyada Omuz Görmek - Rüyada Omuz Görmek Açıklaması ve Yorumu - Omuz Rüya Tabiri Tarot N-O-Ö-P-R-S-Ş ile Başlayan Rüya Tabirleri 0 06.01.13 01:37
Omuz Nedir - Omuz Yapısı - Omuz Hakkında - İnsan Anatomisinde Omuz SERDEM Biyoloji 0 10.09.11 01:29


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:16 .


Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2