tualimforum.com  

Geri git   tualimforum.com > EĞİTİM ve ÖĞRETİM > Üniversiteler-Açıkögretim > Açıkögretim Ders Notları
amp;markreadhash=guest" rel="nofollow">Bütün Forumları okunmuş kabul etrel="nofollow">Bütün Forumları okunmuş kabul et
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünki Mesajlar Bütün Forumları okunmuş kabul et

Açıkögretim Ders Notları Açıkögretim ders notları,Açıkögretim üniversitesi ders notları,Açıkögretim lisesi ders notları,Açıkögretim okulu ders notları...


Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Sermaye Piyasaları Ve Finansal Kurumlar Final özet
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
1656

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Alt 18.04.09, 07:59   #1 (permalink)
Kullanıcı Profili
Moderator
 
Başak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 7.449
Konular: 6324
Puan Grafiği
Rep Puanı:14340
Rep Gücü:163
RD:Başak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond reputeBaşak has a reputation beyond repute
Teşekkür

Ettiği Teşekkür: 53
717 Mesajına 1.314 Kere Teşekkür Edlidi
:
icon Sermaye Piyasaları Ve Finansal Kurumlar Final özet

SERMAYE PİYASALARI VE FİNANSAL KURUMLAR FİNAL ÖZET

Merkez bankasının zaman zaman piyasalara likidite aktarmak veya piyasalardaki fazla likiditeyi eritmek amacıyla dolaşımdaki banknot hacmini piyasaların ihtiyacına göre yeter düzeyde tutmaya çalışması, bu amaçla reeskont işlemleri gerçekleştirmesi: kredi kurumları ile ilgili işlemler içinde yer alır.
TCMB’ nin repo ve ters repo işlemlerinin vadesi: 91 gün.
Ülkemizde ilk banka: 1847 yılında Osmanlı döneminde iki Galata bankeri tarafından kurulan Bank-ı Dersaadet.
Ticaret bankalarının temel görevleri: -fon transferine aracılık etmek, -kaydi para yaratmak, -tasarrufların ülke ekonomisine katkıda bulunmasını sağlamak, -atıl fonların yatırıma dönüşmesine katkıda bulunmak, -bireylere yaşamlarını kolaylaştırıcı hizmetler sunmak.
Kaydi para KP = 1 / kko (kanuni karşılık oranı). vm (vadesiz mevduat).
Bir ticaret bankasının öz kaynaklarını oluşturan elemanlar: ödenmiş sermaye+ yedek akçeler.
Ticaret bankalarının yabancı kaynakları içerisinde en önemli olanı: Mevduatlar.
Niteliğine göre mevduatlar: 1-Tasarruf mevduatı: özel bireylere ait, 2-Ticari mevduat: ticari işlemler için çek verilerek çalıştırılır. 3-Resmi mevduat: resmi kurumların yatırdığı, 4-Bankalararası mevduat:bankaların kendi aralarında parasal işlemleri, 5-Diğer kuruluşlar mevduatı: vakıf, sandık, dernek gibi ticari faaliyeti olmayan kuruluşlara ait.
Ticaret bankalarının kaynakları: reeskont, borçlu cari hesapların alacak bakiyeleri, fon kesintileri, bloke paralar.
Türkiye’ de kurulacak bir bankaya ya da şube açacak yabancı bir bankaya izin veren kurum: BDDK.
Mevduat toplamak yoluyla tasarrufların yatırıma dönüşmesinde yol oynayan finansal aracılar: ticaret bankaları (kısa süreli fonları uzun süreli fonlara çevirir).
Bankaların müşterilerden aldıkları senetleri merkez bankasına iskonto ettirerek sağladığı fon: Reeskont.
Ticaret bankalarının günümüzdeki temel işlevleri: -maddi varlıkların rasyonel kullanımını sağlamak, -para politikasının etkinliğini artırma, -gelir ve servet dağılımını etkileme, -kısa süreli fonları uzun süreli fonlara dönüştürme.
TİCARET BANKALARININ FON KULLANIMLARI: 1-likit değerler, 2-bağlı değerler, 3-duran varlıklar ve diğer aktifler, 4-krediler: aktif toplamı içinde en büyük orana sahiptir.
Kredi türleri:a-Vadelerine göre: kısa, orta, uzun vadeli.
Niteliğine göre: nakdi ve nakdi olmayan (gayrı nakdi) kredi.
Kredinin veriliş amacına göre: işletme kredisi (firmanın sermaye ihtiyacı için), donatım kredisi (teçhizat alımları, yenileme, kapasite genişletme vb çalışmalar için), yatırım kredisi (yeni yatırımlar ve mevcut yatırımları genişletmek için).
Güvence açısından: güvenceli ve güvencesiz krediler.
İzin yerine göre: şube yetkisinde olanlar, otorite krediler (genel müdür, yönetim kurulu kredi komitesi ve yönetim kurulunun izni ile açılır).
Konusuna göre: ticari kredi, sanayici kredisi, tarım kredisi, dış satım ve dış alım kredisi, konut kredisi, tüketici kredisi.
Kredi kaynağına göre: banka kaynaklı krediler, reeskont kredileri, dış kaynaklı krediler.
Gerçek ya da tüzel kişilerin istenildiği zaman ya da belirli bir vade sonunda geri alınmak üzere bankalara yatırdıkları TL ya da yabancı paralar: Mevduat.
Modern Ticaret Bankacılığı: Bank Of Nord America’ nın kurulduğu 1782 yılında başlamıştır.
Kanuni karşılık oranının arttırılması ekonomideki para arzını azaltır.
Ancak genel müdürlük ya da yönetim kurulu gibi üst bir organın izniyle açılabilen krediler: otorite kredileri.
Bir bankanın vereceği toplam kredi miktarı öz kaynaklarının en çok 8 katı olabilir.
Ülkemizde ticaret bankalarının sorunları: -ekonomik faaliyetlerin dalgalı olması, -faiz oranlarının çok sık değişmesi, -yüksek düzeydeki karşılık oranları, -yurtdışı kaynak kullanımının azalması.
Bir bankanın TMSF kapsamına alınmasına BDDK karar verir.
Birden fazla bankanın beraber verdiği kredi: sendikasyon kredisi.
Ticaret bankalarının yabancı kaynakları: en önemli yabancı kaynak mevduatlardır. Vadeli ve vadesi olarak ikiye ayrılır. Banka kaynakları içinde vadesiz mevduat oranı yüksekse bu banka için risk yaratır.
Diğer bir yabancı kaynak: yurt içinden ve yurt dışından sağlanan kredilerdir. Yurt dışınndan sağlanan kredi: bir uluslararası finans kuruluşunun veya uluslararası faaliyet gösteren bir bankanın açtığı kredidir. Kısa ve orta vadeli olabilir.
Yurt içi kredi kaynakları: 1-Bankalararası para piyasası: kısa süreli likidite ihtiyacının karşılanması, bankalararası rezerv hareketinin karşılanması amacıyla TCMB’ nin yönetim ve gözetiminde çalışır. 2-reeskont kredileri, 3-alınan nakdi teminatlar, 4-çeşitli fon kesintileri, 5-borçlu cari hesapların alacak bakiyeleri, 6-borçlu ve alacaklı hesapların faiz hesaplama zamanlamasındaki farklılıkları, 7-bloke paralar, 8-diğer muhtelif kaynaklar, 9-elektronik bankacılığın sonucu biriken mevduat bakiyeleri.
Kalkınma bankalarının temel görevi: gelişme aşamasında olan ülkeler ile bölgeler ve sektörlere orta ve uzun vadeli finans kaynağı aktarılması.
Dünya bankası grubu içinde: -Uluslararası imar ve kalkınma bankası (IBRD), -uluslararasI finans kurumu (IFC), -uluslararasI kalkInma birliği (IDA), -çok taraflı yatırım ve garanti ajansı (MIGA), -uluslararası yatırım anlaşmazlıkları çözüm merkezi (ISCID).
Bölgesel kalkınma bankaları: -Avrupa yatırım bankası grubu (EIB), -Avrupa imar ve kalkınma bankası (EBRD), -iskandinav yatırım bankası (NIB), -Asya kalkınma bankası grubu (ADB), -İslam kalkInma bankasI grubu (ISBD), -Afrika kalkInma bankasI grubu (ADB), -Amerikalılararası kalkınma bankası grubu (IDB), -Uluslararası ekonomik işbirliği bankası (IECB).
Türkiye’ de faaliyet gösteren kalkınma bankaları: 1-Türkiye kalkınma bankası, 2-Türkiye ihracat kredi bankası (Eximbank), 3-Türkiye sınai kalkınma bankası (TSKB).
Türkiye sınai kalkınma bankası sermaye yapısı yüzde, İş bankası 66, Akbank, 9.66, Türkiye vakıflar bankası 8.38, Türkiye garanti bankası 3.09, Türk dış ticaret bankası 2.56, diğer ortaklar 23.01
TSKB: özel sektör kuruluşlarına kredi verir, danışmanlık hizmeti sunar, teknik yardım ve finansal aracılık hizmetleri sağlar.
ilk kalkInma bankasI: 1925 yılında kurulan Sanayi ve Maadin bankasıdır.
ilk özel kalkınma bankası: Türkiye Sınai kalkınma bankası 1950’ de dünya bankasının desteğiyle karma sermayeli olarak kurulmuştur.
Sanayi işletmelerinin orta ve uzun vadeli çalışma ve duran varlık yatırımlarının finansmanı için kredi sağlayan bankalar: yatırım bankaları.
işletmelerin mevcut üretim kapasitelerinin arttırmak üzere yaptıkları genişleme yatırımları: tevsii yatırımı.
Kalkınma bankaları 2. dünya savaşından sonra dünya bankasının direktifiyle kurulmuştur.
işletmelerin özellikle ilk kuruluş aşamasından büyüyüp halka açılıncaya kadar gerekli olan sermayenin karşılanmasına yönelik fon: Risk sermayesi.
iskandinav yatırım bankası: Danimarka, İzlanda, Finlandiya, Norveç ve İsveç tarafından kurulmuştur.
Kamu sermayeli bankalar: Sınai yatırım bankası, Türk Eximbank, Türkiye Kalkınma bankası.
Sanayi ve Maadin bankası 1925 yılında kurulmuştur.
Ülkemizde kalkınma ve yatırım bankalarının yurt içinden kredi sağladıkları kurum: TC Merkez bankası.
Doğu bloğunun çözülmesi ile nitelik değiştirerek uluslararası ekonomik işbirliği bankası haline dönüşen kurum: COMECON.
1975 yılında kurulan DESİYAB günümüzde: Türkiye Kalkınma bankasına dönüşmüştür.
Ülkemizde ihracat finansmanı sağlayan kalkınma bankası: Türk Eximbank.
Dünya bankası 1946 yılında çalışmaya başlamıştır.
Günümüzde başta gelen misyonu gelişmekte olan ülkelerdeki açlıkla savaşmak olan kurum: Uluslararası imar ve kalkınma bankası.
Avrupa birliğinin bir finans kuruluşu olarak üye ülkelerin entegrasyonuna, dengeli kalkınmalarına, uyumlu ekonomik ve sosyal bir yapıya kavuşmalarına katkıda bulunan bölgesel kalkınma bankası: Avrupa Yatırım Bankası.
Latin Amerika ve Karaib ülkelerinin ekonomik ve sosyal kalkınmalarına destek olan banka: Amerikalılararası kalkınma bankası.
iller bankası kamu sermayeli kalkınma bankasıdır.
ÖFK: dini nedenlerle faiz almak istemeyen kişilerin finansman ihtiyaçları için, tasarruflarını değerlendirmeleri ve modern bankacılık hizmetlerinden yararlanmaları amacıyla faizle çalışan kla*** bankalara alternatif olarak kurulan mali kuruluşlardır.
ÖFK kuruluş izni BDDK’ nin en az 5 üyesinin aynı yöndeki kararıyla verilir.
ÖFK fon toplama faaliyetleri: -özel cari hesaplar, -katılma hesapları, -finansal kiralama, -mal karşılığı vesaikin alım-satımı.
ÖFK fon kullandırma yöntemleri: -üretim desteği, -bireysel finansman desteği, -kar-zarar ortaklığı yatırımı.
Ülkemizde faaliyet gösteren ÖFK’ lar: -Albaraka Türk, Anadolu Finans, Asya Finans, Family Finans, Kuveyt Türk Finans kurumu.
Güvence fonu: özel finans kurumlarında özel cari ve kar-zarara katılma hesaplarında toplanan tasarrufların güvence altına alınması amacıyla Özel finans kurumları birliği bünyesinde kurulan fondur.
Özel finans kurumlarının kuruluş ve faaliyetlerine ilişkin esas ve usullerin düzenlenmesi amacıyla: BBDK 20 Eylül 2001 tarihinde yönetmelik yayınlamıştır.
Kurumsal yatırımcılar: sosyal güvenlik kurumları, sigorta şirketleri, yatırım fonları, yatırım ortaklıkları gibi kurumlar ve kurumsal yatırımcılardır.
Primli sosyal güvenlik rejimi kapsamında olan kurumlar: Sosyal sigortalar kurumu, T.C. Emekli Sandığı, Bağ-kur, OYAK.
T.C. Emekli sandığı kapsamında askerler ve devlet memurları yer alır.
Sosyal sigortalar kurumu 1946 yılında kurulmuştur.
Sigorta şirketlerinin üstlendikleri risklerden, kapasitelerini aşan kısmını başka bir sigorta şirketine devretmeleri: Reasürans.
Birden fazla sigorta şirketinin bir riski üstlenmesi: Koasürans – buna öncülük eden işletme: Jeran işletme.
Konut sigortalarında ana teminat yangın teminatıdır.
Ülkemizde bireysel emeklilik şirketleri kuruluş için: Hazine müsteşarlığından izin alır.
Modern anlamda faizsiz bankacılığın en etkin ve kapsamlı uygulaması: İslam Kalkınma bankası.
Ülkemizde TC Emekli sandığının gelirlerinin giderlerinden az olmasıyla ortaya çıkan farkı: Hazine karşılar.
İnsan yaşamındaki doğum, evlilik, hastalık, işsizlik, kaza, emeklilik ve ölüm gibi öngörülmeyen çeşitli durumların olasılığını hesaplayan: Aktüer.
Bir reasüörün başka bir reasüöre riski devretmesi: retresesyon
Ülkemizde bireysel emeklilik şirketlerinin ödenmiş sermayeleri en az 10 trilyon olmalıdır.
Geleceğin objektif olasılıkla tahmin edilemediği koşullar: belirsizlik.
Sermaye piyasasında yatırım yapmak isteyenlerin kararlarını sağlıklı bir biçimde alabilmesi için işletmeyle ilgili ve ekonomik bilgileri açıklama: kamuyu aydınlatma (periyodik olarak mali tabloları açıklayarak yapılır).
Kamunun zamanında yeterli ve doğru olarak aydınlatılmasını sağlamak amacıyla, her türlü mali tablo ve raporların standartlarını tespit etme görevi: Sermaye piyasaları kurulu sorumluluğundadır.
Hangi ortaklıkların hangi denetim türüne tabi olacağını belirleyen kurum: SPK.
Bir bütün olarak mali tabloların güvenilirliğini bozmayacak aksaklıkların var olması halinde düzenlenecek bağımsız dış denetim raporu: şartlı rapor.
Yönetmelik uyarınca denetlemeye tabi kuruluşlar için her yıl yapılan denetleme: sürekli denetim.
Menkul kıymetleri halka arz için SPK’ dan izin talep eden ortaklıklar, tasfiye, devir, birleşme durumundaki ortaklıkların mali tablo ve raporlarının incelenmesi: Özel denetim.
işletmeye ait bilgilerin o işletmede çalışanlardan ya da bu kişilerden bilgi öğrenebilecek kişilerden öğrenilmesi: içerdekilerin istihbaratı.
Ülkemizde kamunun aydınlatılması konusunda gerekli düzenlemeleri yapan kurum: SPK.
SPK’ nın muhasebe hesap planlarının ve hazırlanan raporların standartlaştırılması ile muhasebe uygulamalarında aynı kural ve prensiplerin kullanılmasını düzenlemesinin sebebi: yatırımcıların analizlerini sağlıklı yapmalarını sağlamak.
Ortaklıkların ve yardımcı kuruluşların mali durum ve faaliyet sonuçlarının 2499 sayılı kanun çerçevesinde gerçeği yansıttığının tasdiki: olumlu rapor.
Şirket bilgilerini, kamuoyuna duyurulmadan öğrenme olanağı olan bireyin menkul kıymetleri satın almak veya elindeki menkul kıymetleri satmak suretiyle kar elde etmesi veya zararın azaltılması: içerdekilerin ticareti.
Uluslararası piyasaların (1970’ den itibaren) gelişme nedenleri: -ekonomik istikrarsızlık, belirsizliğin artması, -yeni finansal ürünlerin geliştirilmesi, -bilgisayar ve iletişim teknolojilerinin ilerlemesi.
Uluslararası finansal piyasaların fonksiyonları: -daha uygun koşullarda yabancı piyasalardan fon sağlanması, -sınır ötesi fon akımlarına olanak sağlanması, -daha yüksek getiri elde etmek amacıyla yatırımcıların tasarruflarını yurt dışı piyasalarda değerlendirmesi, -yabancılardan yabancılara fon akımı sağlaması.
Eurodolar piyasasının gelişme nedenleri: -Politik ve kurumsal faktörler, -ABD’ nin ödemeler bilançosu açıkları, -ABD firmalarının uluslararası özellik kazanması, -petrol fiyatlarındaki artışlar, -ABD’ deki yasal düzenlemeler.
Euro kredi: bankaların içinde bulundukları ülke parasının dışındaki paralarla açmış oldukları kredilerdir.
Ulusal fonların yabancılar tarafından veya yabancı fonların yerli kullanıcılar tarafından kullanıldığı piyasalar: uluslararası finansal piyasa.
Kıyı ötesi merkezler: Lüksemburg, Bahamalar, Bahreyn, Cayman adaları.
Uluslararası piyasalar: Londra, Tokyo, Newyork en büyük piyasalardır. Ayrıca Paris, Frankfurt, Zürih, Singapur, Hong Kong gelişmiş piyasalardır.
Euro para piyasası: Avrupa’da 2. dünya savaşı sonrası 1950’ lerden sonra gelişmiştir.
Sendikasyon kredilerinin temel amacı: Tek bir kreditörün borç vermekten doğan riskini azaltmak.
Büyük şirketler tarafından kısa süreli finansman sağlamak için yabancı paraya bağlı olarak çıkarılan borç senetleri: Euro ticari senet (ABD dolarına bağlı olarak çıkarılır).
Kıyı bankacılığının her türlü işlemlerinin yapıldığı merkezler: Fonksiyonel merkezler.
Euro piyasalarında kredilere uygulanacak faiz oranını belirlemede kullanılan temel oran: LIBOR (Londradaki bankaların oluşturduğu faiz oranı).
Euro tahviller hamiline yazılıdır, dolaşım hızı yüksektir ve kimlik tespiti çok zordur.
Tahvillerin satışını ve ihracını birkaç bankanın ya da finans kurumunun üstlenmesi: kredi sendikasyonu.
Bağlı olduğu paranın kullanıldığı ülkede ve çıkaran kurumun ülkesinde satışına izin verilmeyen tahvil: Euro tahvil.
Yabancı borçlanma araçlarının ve yabancı şirketlerin hisse senetlerinin depo sertifikası şeklinde işlem gördüğü Pazar: IMKB uluslararası pazarı.
IMKB uluslararası tahvil ve bono piyasasında repo-ters repo işlemlerini yapan kurum: sadece Bankalar, kesin alım-satım işlemlerini bankalar ve aracı kurumlar yapar.
Bir finansal işlemin iki tarafı da aynı ülkede yerleşik kişi ve kurumlardan oluşuyorsa bu piyasa: ulusal piyasa.
Bir ulusal paranın o paranın ana ülkesi dışındaki piyasa: Euro dolar piyasası.
Bir başka ülkenin parasına bağlı olarak çıkarılan kısa vadeli borçlanma araçları: Euro finansman bonosu.
Londra’ daki bankaların oluşturduşu faiz oranı: LIBOR.
Ülke dışından toplanan fonların yine o ülke dışında kullandırılması amaçlayan ve genellikle mali ve hukuki kolaylık sağlayan merkezlerde yapılan bankacılık türü: kıyı bankacılığı.
Bir yabancı paraya bağlı olarak çıkartılan ve o ülke piyasasında satışa sunulan tahvil: yabancı tahvil.
Kuruldukları ülkede faaliyette bulunan şirketlerin menkul kıymetlerinin işlem gördüğü borsa: ulusal borsa.
Borsa kotunda yer alan ve almayan menkul kıymetler ile bunların işlem görecekleri borsa piyasalarını açmak: yönetim kurulunun görevidir.
Ülkemizde yatırım ortaklıklarının portföyü: Takas ve Saklama bankası merkezinde veya bir banka nezninde muhafaza edilir.
Bir yatırım fonu katılma belgesi sahibi bu belgeyi: fon yönetimine iade ederek nakde çevirir.
Bankalar kanununa göre ülkemizde banka yönetim kurulu en az 5 kişiden oluşur.
Belirli bölgelerdeki firmalara ve o bölgelerdeki gelişmekte olan ülkelere finans desteği sağlamak amacıyla kurulmuş kalkınma bankaları: bölgesel kalkınma bankası.
SSK kapsamında sigortalı olanlar: işçiler.
Girişimciye kredi olanakları sağlaması: sigortacılığın mikro işlevlerindendir.
Eurobank: Europara üzerinden mevduat toplama, kredi verme gibi işlemleri yapan bankalardır.
Kredi itibarı yüksek firmalar tarafından güvencesiz olarak çıkarılan ve taşıyan adına düzenlenmiş olan kısa vadeli borçlanma aracı: Euro finansman bonosu.
Bankaların ithalatçı müşterilerine sağladıkları kısa vadeli kredi türü: Akreditif.
Kredi değerliliği farklı firmaların faiz koşulları değişik aynı tutardaki borçlarının faizlerinin belli bir süre değiştirilmesi: Faiz Swap'ı.
Menkul kıymetlerle ilgili alış satış emirlerinin hacmi: piyasanın genişliği.
Kanuni gerekleri yerine getirerek sermayelerini artırmadıkları sürece sabit sermaye ve fonla faaliyetlerini sürdüren kolektif yatırım kurumları: Kapalı Sonlu Yatırım Kurumu.
TC Merkez bankasının hisse senedi sahipliği: hisselerinin yarısından fazlası hazineye aittir.
Euro’ yu kullanan AB üyesi ülkelerin Merkez bankalarının bir araya gelerek oluşturdukları “Eurosistem” in temel amacı: fiyat istikrarı sağlamak.
Dünya bankasının az gelişmiş ülkelerde özel sektöre finansal destek vermek üzere kurduğu kalkınma bankası: Uluslararası finans kurumu.
Sovyetler birliği dağıldıktan sonra kurulan merkezi ve Doğu Avrupa ülkelerindeki özel sektör firmalarına finansman sağlamak amacıyla kurulan kurum: Avrupa imar ve kalkınma bankası.
Europara: kendi ulusal piyasası dışında işlem gören paradır.
A.Ş.’ lerin sermaye artırımında TTK hükümlerine tabi olmadan çıkarabilecekleri azami sermaye miktarı: kayıtlı sermaye.
Ana sözleşmeyle bir takım önceliklere sahip olan ve getirisi belirli olan hisse senedi: imtiyazlı hisse senedi.
Borsada kayıtlı menkul kıymetlerin en kısa sürede ve en düşük maliyetle alınıp satılabilmesine: devamlı piyasa.
Menkul kıymet borsalarının kuruluş ve faaliyetlerini, çalışma esasları ve denetlemelerinin düzenleme esaslarını düzenleyen: 91 sayılı Kanun hükmünde kararname.
Ülkemizde bankalar kanunu hükmüne göre öz kaynak hesabı bankaların 3 aylık bilançoları dikkate alınarak yapılır.
Geleceğin objektif olasılıkla bilinebilmesi koşullarına: Risk koşulları.
Hisse senedi fiyatlarının yükselme eğiliminde olduğu piyasa: Boğa piyasası.
Borsalarda alım satımı yapılan, teslimi ileriki bir tarihte yapılacak, fiyatı ve vadesi bugünden belirlenmiş standart nitelikteki sözleşmeler: futures sözleşmeler.
Uluslararası açılan kredilerin oluşturduğu ülke riskini karşılamak amacıyla kurulan finans kuruluşu: MIGA.

alıntı
--------------Tualimforum İmzam--------------
Yeniden gülmem için
Beni baştan sevmen lazım.......
Başak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
final, finansal, kurumlar, ozet, piyasalari, sermaye, ve


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar son Mesaj
Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Soruları SERDEM Açıköğretim 4. Sınıf Ders Notları 1 01.10.16 00:20
Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar ( 8-14 ünite Özet) SERDEM Açıköğretim 4. Sınıf Ders Notları 0 26.05.09 04:57
Sermaye Piyasaları Ve Finansal Kurumlar (1-14 ünite Arası Sorular) SERDEM Açıköğretim 4. Sınıf Ders Notları 0 26.05.09 04:53
Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ünite 13 SERDEM Açıköğretim 4. Sınıf Ders Notları 0 26.05.09 04:50
Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ünite 14 SERDEM Açıköğretim 4. Sınıf Ders Notları 0 26.05.09 04:48


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:48 .


Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2