tualimforum.com  

Geri git   tualimforum.com > TUALİM KAFE > Burçlar ve Genel Özellikleri
amp;markreadhash=guest" rel="nofollow">Bütün Forumları okunmuş kabul etrel="nofollow">Bütün Forumları okunmuş kabul et
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünki Mesajlar Bütün Forumları okunmuş kabul et

Burçlar ve Genel Özellikleri Bütün burçlar ve genel özellikleri...


Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Astroloji
Konudaki Cevap Sayısı
3
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
743

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Alt 13.03.08, 05:37   #1 (permalink)
Kullanıcı Profili
Moderator
 
Okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 9.372
Konular: 7148
Puan Grafiği
Rep Puanı:16247
Rep Gücü:183
RD:Okyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond repute
Teşekkür

Ettiği Teşekkür: 54
884 Mesajına 1.397 Kere Teşekkür Edlidi
:
Arrow Astroloji

Astroloji Sözlüğü


ARKETİP: İnsan bilincinde kolektif ve evrensel olarak bulunan temel imge; bireysel kimliğin sentezini oluşturan efsanevi hammadde.

ASTROLOJİK BİRİM : Burç, gezegen ve ev kombinasyonu.

ALÇALAN (DESCANDANT): Yükselenin tam karşısında ve doğum anında Batı ufkunda yer alan burç.

ALTMIŞLIK AÇI (SEXTİLE): İki gezegen arasında 60 derece uzaklık olması. Coşku ve heyecanı sembolize eder.

ATEŞ BURÇLARI (FIRE SIGNS): Ateş elementine ait üç burç: Koç (öncü), Aslan (sabit) ve Yay (değişken). İsteği, iradeyi, inisiyatifi ve egemenliği sembolize eder.

AY DÜĞÜMLERİ ( MOON'S NODES ): Kişinin evrimsel geçmiş ve geleceğini sembolize eden iki karşıt nokta. Güney Ay düğümü karmayı veya kalıtımı, Kuzey Ay düğümü hazmedilmesi gereken yeni malzemeyi temsil eder. Ay'ın yörüngesi ile Güneş'in yörüngesinin astrolojik olarak belirlenen ve birbirinden 5.9 derecelik açıyla ayrılan noktada kesişmesi. Zodyakta birbirine tam karşıt noktalarda yer alan iki kesişme noktası yükselen (kuzey) ve alçalan (güney) Ay düğümleri olarak birbirinden ayrılır. Eğer Güneş ile Ay bu düğümlerden birinde birlikte konumlanmış ise, güneş tutulması olur. Eğer aynı anda karşıt noktalarda iseler, ay tutulması olur. Ay düğümlerine ejderhanın kafası veya ejderhanın kuyruğu da denir. Bu kavramlar, karmik astrolojide özellikle dikkate alınırlar.

ARTI YÖN ( IN COUNTER WISE DIRECTION ): Dünya'nın dönme yönü. Saat göstergesinin karşıt yönü.

AYAKUCU ( NADIR ): Düşey doğrultunun Gökkubbeyi deldiği noktalardan ufkun altında olanı.

AYRILMA ( SEPERATION ): Kavuşum konumunda olan iki gezegenden hızlı hareket edenin diğerinden uzaklaşması.

AÇILAR ( ASPECT ): Gezegenler arasında veya gezegenler ile köşe noktaları arasında oluşan geometrik açılardır. Tek tek gezegenler arasındaki ve eksenler sistemi noktaları arasındaki önemli uzaklıklar. Bu önemli mesafeler, Zodyak'ın 1'den 10'a kadar herhangi bir sayıya bölünmesiyle ortaya çıkan dilimlerdir. Temel açılar, 1, 2, 3, 4 ve 6 sayılarına bölünenlerdir. Bu bölünmeler şu açıları yaratır: kavuşum 0 derece, karşıt 180 derece, üçgen 120 derece, kare 90 derece ve altmışlık 60 derece.

ANLAM DÜZEYLERİ ( LEVELS OF MEANİNG ): Yalın bir ifadeyle, horoskopun değişik faktörleri aşağıdaki karşılıklı ilişkileri içerir. Gezegenler kişiliğin hangi alanına hitap edildiğini, astrolojik burçlar bu temanın nasıl gerçekleştiğini, evler nerede gerçekleştiğini gösterirler. Açılar ise, farklı alanlar arasındaki gerginlikleri ve uyumlulukları gösterirler.

BİRİNCİL ÜÇLÜ ( PRIMAL TRIAD ) : Güneş, Ay ve yükselen bir arada bireyliğin "iskeleti" olarak kabul ediliyorlar.

BAĞLANTI YILDIZI ( REFERANCE STAR ): Bir bölgedeki yıldızların koordinatlarını bulmak için seçilen belirli bir yıldız.

BATI EVLERİ ( OCCİDENTAL ): Dördüncü ev ile onuncu ev arasında kalan evler. Mars ya da Satürn bu evlerde olursa ağır ve uzun süren hastalıklara neden olur.

BEREKETLİ BURÇLAR ( FRUITFUL SIGNS ): Yengeç, Akrep, Balık. Doğum haritasında beşinci ev bu burçlara düşüyorsa çok çocuğunuz olur.

BURÇLAR KUŞAĞI ( ZODIAC ): Gökkubbede tutulumun geçtiği ve üzerinde on iki burcun eşit aralıklarla dizildiği kuşak.

BURÇ ( SIGN ): Zodyağın on iki bölümünden biri. Güneş ile Dünya'nın yörüngesel ilişkisinin bir aşaması; temel bir psikolojik süreç.

CİNSİYET ( GENDER ): Zodyak'ın 12 burcu ( aktif ve egemen ) 6 erkek ve ( pasif ve kabul edici ) olan 6 dişi burca ayrılmıştır. Cinsler ile burçlar birbirleriyle tutarlı bir biçimde eşleşirler. Koç=erkek, Boğa= dişi, İkizler=erkek, gibi.

ÇİFT KARAKTERLİ BURÇLAR ( BİCORPOREAL SIGNS ): İkizler, Yay, Yalık. Ay bu burçlardan birinde ve sert etkiler almışsa birden fazla evliliğe neden olur.

DÜŞÜŞ ( FALL ) : Bir gezegenin kendi yönettiği burcun karşıtı olan burçta yer alması nedeniyle güçsüzleşmesi.

DIŞ GEZEGEN ( SUPERIOR PLANET ): Yörüngesi, dünya yörüngesinin dışında kalan gezegen.

DİŞİ VE ERKEK GEZEGENLER ( FEMININE AND MASCULINE PLANET ): Uranüs, Satürn, Neptün, Jüpiter, Mars, Güneş ve Merkür erkek, Ay ve Venüs dişidir.

DOĞU EVLERİ ( ORIENTAL, EASTERN ): Onuncu ev ile dördüncü ev arasındaki evler. Bu evlerde bulunan gezegenler başarı verip kişiyi atılgan ve tutkulu yapar.

DÖNENCE ( TROPIC ): Ay ya da Güneş'in görünen hareketle gelip geri döndüğü yer. Yaz dönencesi, kış dönencesi gibi. Yengeç ve Oğlak dönenceleri.

DURAN YILDIZ ( FIXED STAR ): Yörüngesindeki yıldızlara göre yer değiştirmeyen yıldız.

DİREKT: Bir gezegenin burçtan burca giderken ileri doğru hareket etmesi.

DIŞ KAVUŞUM KONUMU ( SUPERIOR CONJUNCTION ): Dış gezegenler yer - güneş, gezegen olmak üzere bir doğrultuya gelmeleri.

DOĞUM HARİTASI: Kişinin doğduğu gün ve saatte, doğduğu yerden görünen gökyüzünün haritası.

EKSİ YÖN ( IN CLOCK WISE DIRECTION ): Güneş, ay ve gezegenlerin görünürdeki hareket yönü.

EŞLEK ( EQUATOR ): Yer merkezinde dönme eksenine dik olan düzlemin yer yuvarlağı ile ara kesiti.

EV ÇİZGİLERİ ( CUSPS ): Doğum haritasındaki evlerin başlangıç noktalarıdır. Eski yönde işaretlenir. Bu çizgilerle kavuşum konumundaki gezegenler o evle ilgili konularda güçlü etkiler yaparlar. Evlerin en güçlü olduğu konum ortaları değil, başlangıç noktalarıdır. Bu nedenle astroloji bir evin başlangıcına büyük değer ve önem verir.

EFEMERİSLER ( EPHEMERIDES ): Gezegenlerin gün içindeki konumlarını gösteren gök günlüğü. Astronomik olarak hesaplanan ve jeosantrik bir perspektif taşıyan takvimler. (Herhangi bir anda) ayrı ayrı gezegenlerin konumlarının görülmesini sağlayan gezegen yörüngelerini saptar.

EKLİPTİK ( ECLİPTİC ): Güneş'in ve diğer gezegenlerin dünya çevresindeki gözle görülen yörüngesi: Güneş'in dünyadan görüldüğü gibi bir yıl içinde kat ettiği göksel daire.

EKSENLER SİSTEMİ ( SYSTEM OF AXES ): Horoskop iki ana eksene bölünmüştür. Doğu-batı ufuk ekseni ve imi um coeli-medium coeli ekseni (Güneş'in öğle ve gece yarısı noktaları). Eksenler sistemi ile zodyak'ın oluşturduğu dört kesişme noktası şunlardır. Doğu ufkundaki yükselen ( Ascendant =AC ), batı ufkundaki alçalan ( Descendant=DC ), öğle noktasındaki Medium Coeli ( MC ) ve gece yarısı noktasındaki İmium Coeli ( IC ).

ELEMENT: Zodyak'ın 12 burcu doğanın dört unsurunun ateş, hava, toprak ve su her birinden üç nitelik gösterir.

EVLER ( HOUSES ): Yerel ufkun üstünde ve altında kalan alanların on ikiye bölünmesi sonucu oluşan dilimlerin her biri.

EV SİSTEMLERİ ( HOUSE SYSTEMS ): Evlerin bölünmesi kullanılan yönteme göre değişir. En çok bilinen sistemler (Dr. Walter Koch'un saptadığı) Koch yöntemi, (Placidus De Titus'un Placidean yöntemi, (Giovanni Campani'nin) Campanus yöntemi, (Johannes Müller'in) Regiomantonus yöntemi ve eşit evler (Equal Houses) yöntemidir.

EV TABLOLARI ( TABLES OF HOUSES ): Evlerin başladığı burç ve dereceleri belirten tablo.

EVLİLİK NOKTASI ( PART OF MARRIAGE ): Yükselen burç+ ayakucu - Venüs

EVREN ( COSMOS ): Düzenli bir bütün olarak düşünülen evren, acun.

ELEMAN: Ateş, toprak, hava veya su. Bilincin dört temel ruhsal sürecinden biri.

EKİNOKS: Bir yıl içinde gündüz ve gecenin eşit uzunlukta olduğu iki günden biri; baharın ilk günü veya sonbaharın ilk günü.

EKLİPTİK: Güneş, Ay ve gezegenlerin dünyanın etrafında hiç değişmeden izledikleri varsayılan yol.

FOKALİZÖR: Doğum haritasında, gücü vurgulanmış ve stratejik olarak konumlanmış bir gezegen.

--------------Tualimforum İmzam--------------
Okyanus isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.03.08, 05:37   #2 (permalink)
Kullanıcı Profili
Moderator
 
Okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 9.372
Konular: 7148
Puan Grafiği
Rep Puanı:16247
Rep Gücü:183
RD:Okyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond repute
Teşekkür

Ettiği Teşekkür: 54
884 Mesajına 1.397 Kere Teşekkür Edlidi
:
Thumbs up Astroloji Nedir?

Astroloji Nedir?

Bilinen tüm bilimlerden önce var olan Astroloji´nin konusu insandır. Gök cisimlerinin, dünyada yaşayan canlı ve cansız varlıklar üzerindeki etkilerini araştırır.

Astroloji; burçlar, gezegenler, ışıklar (Güneş ve Ay) ve evler arasındaki ilişkilerin temeli üzerine kurulmuştur. İnsan yaşamındaki olaylar, gökcisimlerinin değişen hareketleri ile doğum anındaki pozisyonlarının karşılaştırılmasına göre şekillenir.

Herbirimiz belli yetenek ve özelliklerimizle doğarız ve diğer kişilere benzemeyiz. Kimi müzisyen olurken, kimi ticarette başarılıdır. Bir başkası kariyer yapmayı tercih ederken, diğeri ise erken yaşta evlenip çocuk sahibi olmayı tercih eder.

Bir doğum haritasında burçlar, karakterleri temsil eder. Burçlar, ekliptik adı verilen ve dünyanın çevresini dolaştığı varsayılan bir halkanın bölümleridir. Hayata bakış açımızı, özümüzü simgeler.

Evler, olayın meydana geldiği sahnedir. Hayat akışımızda ilgimizin hangi konulara yöneldiğini bildirir. Gezegenler ise, olayları harekete geçiren güçtür. Psikolojik yaklaşımlarımızı, isteklerimizi, motivasyonlarımızı gösterir. Astrolojiyi, gezegenler arasındaki açılar ve bunların insanlar üzerinde etkilerini inceleyen ve yaşamımızı yönlendiren bir rehber harita olarak kullanabiliriz. Ancak önemli bir noktayı açıklamakta yarar var. Astroloji, kesinlikle bir kehanet sanatı değildir. Kişinin sahip olduğu potansiyel hakkında bilgi verir. Ayrıca potansiyelinizi hangi dönemlerde nasıl kullanacağınız hakkında da yardımcı olur
--------------Tualimforum İmzam--------------

Konu Okyanus tarafından (13.03.08 Saat 05:42 ) değiştirilmiştir..
Okyanus isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.03.08, 05:40   #3 (permalink)
Kullanıcı Profili
Moderator
 
Okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 9.372
Konular: 7148
Puan Grafiği
Rep Puanı:16247
Rep Gücü:183
RD:Okyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond repute
Teşekkür

Ettiği Teşekkür: 54
884 Mesajına 1.397 Kere Teşekkür Edlidi
:
Wink Burçların Grupsal Tanımı

Burçların Grupsal Tanımı
Burçlar astrolojinin temel taşlarındandır. Ekliptik üzerindeki 12 takımyıldızın adlarıyla sembolleşen burçlar taşıdığı özellikleri yansıtırlar. Doğum günümüzde güneşin içinde bulunduğu burç bizim öz burcumuzdur.EĞİTİCİ BURÇLAR:

YAY OĞLAK KOÇ:

Eğitmek, ders vermek, yetiştirmek onların işidir. Manevi değerleri, örf, adetler, gelenekleri koruyucu ve devamını sağlayıcıdırlar. Yönetmek, yol göstermek, akıl vermek, idare etmek, lider olmak onlar için kolaylaştırılmıştır.

TOPLAYICI BURÇLAR:

BOĞA YENGEÇ BAŞAK:

Maddi değerleri çoğaltıcı, koruyucu, saklayıcıdırlar. Üretken olurlar. Toplumsal değerlerin devamı, korunması, vatan, aile gibi kavramların idamesi onlarla olur.
SANATSAL BURÇLAR:

İKİZLER ASLAN TERAZİ:

Sanatsal ve kültürel bütün değerlerin sahibidirler. Bireysel zevkler, tatminler, sevgiler onlarla hayat bulur. Sahne, perde, müzik alanlarının esas sahipleridirler. Sanat ve kültür alanlarındaki gelişmeler, yenilikler, ilerlemeler onlar sayesinde gerçekleşir.YÖNLENDİRİCİ BURÇLAR:

AKREP KOVA BALIK:

Toplumları, büyük kitleleri yönlendirici güçlerdir. Çağın öncüleridir. Rahat ve çağdaş yaşam koşulları sağlamada, buluşlar ve yenilik yapmada, felsefi, dini, mistik konularda önderlik yapmada rol alırlar.
--------------Tualimforum İmzam--------------
Okyanus isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.03.08, 05:41   #4 (permalink)
Kullanıcı Profili
Moderator
 
Okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 9.372
Konular: 7148
Puan Grafiği
Rep Puanı:16247
Rep Gücü:183
RD:Okyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond repute
Teşekkür

Ettiği Teşekkür: 54
884 Mesajına 1.397 Kere Teşekkür Edlidi
:
Standart Astrolojinin Türleri

Astrolojinin TürleriAstroloji bilgisi bir çok alanda uygulanabilir niteliktedir. Astrolojinin sonsuzluğunda bir Astrolog tıpkı pozitif bilimlerde olduğu gibi belirli bir alanda uzmanlaşmaktadır. Bu alanların en başta gelenleri aşağıdadır.

DEVLETLER VE POLİTİK ASTROLOJİ;
Devletler ve devletler arası politik olayların, gelişimini inceler. Devletlerle ilgili bu alan, dünya veya politik astroloji adı altında ayrı ve önemli bir çalışma alanıdır.

BÖLGESEL ASTROLOJİ;
Şehirler Astrolojisi ile aynıdır, fakat belirli bölgeleri de inceler.

ŞEHİRLER ASTROLOJİSİ;
Şehirleri ve genelde şehirlerdeki oluşumları inceler.

HÜKÜMDARLAR (LİDERLER) ASTROLOJİSİ;
Hükümdarlar ve liderler ile ilgili incelemeler yapar.

IRKLAR ASTROLOJİSİ;
Irkların oluşumlarını ve kültürel gelişimlerini inceler.

ÜLKELER ASTROLOJİSİ;
Devletler astrolojisine bağlı bir koldur,ve ülkelerin kuruluş anlarına göre incelemede bulunur.

METEOROLOJİK ASTROLOJİ;
Hava şartlarından jeolojik olaylara kadar fiziksel (sel, depremler vb) olayları inceler.

BİREYSEL ASTROLOJİ;
Bireyin yeteneklerini, karakterini, olumlu veya olumsuz eğilimlerini inceler. İnsanın doğum zamanı ve yerine göre çıkarılan bir yıldız haritası, insanda mevcut olan potansiyelleri ve buna göre belirlenen geleceği hakkında çok iyi bilgiler verir. Çocukların davranış biçimlerini anlamak, onlarla daha iyi ilişkiler kurmak ve yakın çevredeki insanları tanımak için karakter analizleri çok işe yarayabilir. Başarılı bir meslek hayatı için para ve iş açısından yıldız haritası çok çeşitli şekillerde kullanılabilir. Şöhret şansı, ortaklık sorunları, para şansı, şansın veya şanssızlığın arttığı yıllar, aylar hatta günler tahmin edilip gözlenebilmektedir. Sağlık açısından olası hastalıklar, kaza, ölüm şekli, hatta bazen ölüm zamanı tahmin edilebilir.

SAATLİK ASTROLOJİ;
Herhangi bir sorunun yanıtını almak için sorunun sorulduğu zaman ve yere göre çıkarılan yıldız haritası sorunun geleceği hakkında fikir verir.

SEÇİM ASTROLOJİSİ;
Doğacak bebeklerin daha şanslı bir hayata sahip olmaları için döllenme zamanının planlanması veya ana karnında iken doktorca tahmin edilen doğum zamanının, yine doktor tarafından verilen zaman sınırları içinde sezaryen gibi imkanlar da değerlendirilerek kontrol altına alınması yönünde astrolojik çalışmalar yapılabilir. Daha şanslı bir geleceğe sahip olmaları için bir şirketin kuruluşu, bir evlilik anlaşmasının imzalanması, bir müzik kasetinin piyasaya sürülüşü, vb gibi başlangıç noktalarının zamanı önceden astroloji ile planlanabilir.

DAVRANIŞ ASTROLOJİSİ;
Davranış astrolojisi günümüz psikoloji bilgilerinden yararlanarak haritaya yeni boyutlar katar.

KALITIM ASTROLOJİSİ;
Doğum haritasında genetik faktörleri araştırır.

TIBBİ ASTROLOJİ;
Doğum haritasında kişinin sağlığı hakkında bilgiler verir.

AİLE ASTROLOJİSİ;
Toplumun en küçük birimi olan aileyi ve onu oluşturan bireyleri inceler.

EZOTERİK ASTROLOJİ;
Astroloji görünen maddi yaşamla ilgili konuların yanında, görünmeyen, gizli olan ruhsal seviyedeki, ruhsal evrim, karma, maji çalışmalarında zaman tespiti gibi mistik ve majik konularla da uğraşır. Astroloji, okült bilimlerin uygulamalarından iyi sonuçlar alınması konusunda anahtar teşkil eder. Bu uygulamalar mantıksal olarak doğa ve insanlar üzerindeki astral etkilerin gerçekliğinden kaynaklanır.


--------------Tualimforum İmzam--------------
Okyanus isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
astroloji


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar son Mesaj
Astroloji - Astroloji Nedir - Astroloji Hakkında Genel Bilgi Kartal Genel Kültür 0 02.08.14 23:40
Astroloji - Astroloji Nedir - Astroloji Hakkında Genel Bilgi Okyanus Burçlar ve Genel Özellikleri 0 21.12.12 17:33
Rüyada Astroloji Görmek - Rüyada Astroloji Görmek Yorumu - Rüya Tabiri Astroloji Tarot A-B-C-D-E-F-G ile Başlayan Rüya Tabirleri 0 15.03.12 20:53


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:22 .


Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2