tualimforum.com  

Geri git   tualimforum.com > CANLILAR DÜNYASI > Hayvanlar Dünyası > Memeliler
amp;markreadhash=guest" rel="nofollow">Bütün Forumları okunmuş kabul etrel="nofollow">Bütün Forumları okunmuş kabul et
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünki Mesajlar Bütün Forumları okunmuş kabul et

Memeliler Memeli canlı türleri hakkında bilgiler...


Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Akhal Teke Atları Hakkında Bilgi - Akhal Teke Atları Resimleri
Konudaki Cevap Sayısı
1
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
17870

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Alt 19.06.12, 03:14   #1 (permalink)
Kullanıcı Profili
Moderator
 
Okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 9.355
Konular: 7146
Puan Grafiği
Rep Puanı:16197
Rep Gücü:181
RD:Okyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond repute
Teşekkür

Ettiği Teşekkür: 54
879 Mesajına 1.392 Kere Teşekkür Edlidi
:
Standart Akhal Teke Atları Hakkında Bilgi - Akhal Teke Atları Resimleri

Akhal Teke Atları Hakkında Bilgi - Akhal Teke Atları Resimleri


Akhal – Tekenin eşsiz ve onu diğer at türlerinden ayıran bir görünümü vardır. En belirgin özelliği ışıkta parlayan ve değişen metalik altın rengidir.

Kafası uzun ve geniş bir alnı vardır. Manalı bakan iri badem gözleri , dar ve dik kulakları uzun ve yüksek bir boynu vardır. Vücudu uzun ve eğimli , dar bir göğsü uzun ve güçlü bacakları vardır. Kas yapısı mükemmeldir. Birçok rengi vardır, yaygın olarak yağız ve dorudur.

Dayanıklılığı ile tanınırlar. Günümüzde bu ırkın 17 farklı orijini vardır. 1993'de değişik ülkelerde bulunan Akhal – Teke atları üzerinde bir çalışma yapılmıştır...
Bunların 88’i Türkmenistan, 51’i Rusya, 21’i ise Kazakistan'dadır. Ataları: Massaget , Parthian , Nisean , Persian , Türkmen ve son olarak da Akhal – Teke'dir. Güney Türkmenistan'da yapılan araştırmalar sonucu uzun boylu güzel bir kemik yapısına sahip MÖ. 2400 yıllarına ait iskelet kalıntıları bulunmuştur.

Üç alt türü vardır:
1) Gelishikili: Peren ve kaplan orijini atlardır. Yukarıda sayılan tüm özelliklere tamamen uyan türdür.
2) Karlavach ve El orijini atlar: Daha küçük yapılı fakat daha hızlı koşan bir türdür.
3) Arab ve Dor bayram orijini: Daha güçlü bir gövdesi vardır.
Akhal-Teke bir Türk atıdır. Bilimciler Akhal-Teke atını, 3000 yıl evvel insanlar tarafından ilk evcilleştirilmiş olan at türü olarak görürler. Orta Asyada Türk halkları arasında yaygındır. Özellikle Türkmenler Akhal-Teke atına sahib çıkarlar ve onun bir Türkmen atı olduğunu söylerler. Akhal-Teke'nin adı Manas ve Dede korkut gibi Türk destanlarında geçer.

Güzel, zarif ve çok yönlü Akhal – Teke atları, at ırkları içerisinde Sovyet ülkeleri dışında günümüze değin çok fazla tanınmamaktaydı. Bu inanılmaz tür hızı rahat yürüyüşü akıllılığı, eğitilebilirliği, dayanıklılığı ile günümüzde anavatanı ve Rusya dışında da hak ettiği önemi kazanmıştır.

Yaşayan en eski at ırkı olan Akhal – Teke sıra dışı fiziksel gücünü ve duyarlı kişiliğini Orta Asya ülkelerinin kendine özgü doğa koşullarından almıştır. Akhal – Teke kanı birçok modern at ırkının gelişimini etkilemiştir. Ancak yinede yüzyıllar boyu kendine has özelliklerini (safkanlığını) koruyabilmiştir. Akhal – Teke orijini Rusya'nın kuruluşundan 3000 yıl öncesine dayanır.

Irkın ismi ise ancak 19. yılların sonlarına doğru anlaşılmıştır. İki kelimeden oluşan ismin anlamı :

AKHAL- Bugünkü Türkmenistan'da eski Pers imparatorluğunun da bir parçası olan Kopet dağlarının eteklerinde bulunan bir vahanın adıdır.

TEKE - Türkmen kabilelerinden sonra bölgeye egemen olan ve yüzyıllarca Türkmen atı yetiştiren göçebe boyunun adıdır.


Akhal – Teke sanıldığının aksine ılık kanlı değil, soğukkanlı kategoride yer alır. Akhal – Teke aygırının yüksekliği 157 cm'dir. Cidago yüksekliği 159 cm'ye kadar uzadığı belirlenmiştir
--------------Tualimforum İmzam--------------
Okyanus isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 19.06.12, 03:16   #2 (permalink)
Kullanıcı Profili
Moderator
 
Okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kullanıcı Bilgileri
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 9.355
Konular: 7146
Puan Grafiği
Rep Puanı:16197
Rep Gücü:181
RD:Okyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond reputeOkyanus has a reputation beyond repute
Teşekkür

Ettiği Teşekkür: 54
879 Mesajına 1.392 Kere Teşekkür Edlidi
:
Standart --->: Akhal Teke Atları Hakkında Bilgi - Akhal Teke Atları Resimleri

Ahal Teke atı resmen bir Türk atıdır. Bilimcile r Ahal Teke atını, 3000 yıl evvel insanlar tarafından ilk evcilleştirilmiş olan at türü olarak görürler. Orta Asyada Türk halkları arasında yaygındır. Özellikle Türkmenler Ahal Teke atına sahib çıkarlar, ve onun bir Türkmen atı olduğunu söylerler. Ahal Teke'nin adı Manas ve Dede korkut gibi Türk destanlarında geçer ve Türkmenistan'ın Ahal vilayetin de yaşayan Teke kabilesin den gelmekted ir.Güzel ,zarif ve çok yönlü Akhal – Teke atları ; At ırkları içerisinde Sovyet ülkeleri dışında günümüze değin çok fazla tanınmamaktaydı. Bu inanılmaz tür hızı rahat yürüyüşü akıllılığı, eğitilebilirliği, dayanıklılığı ile günümüzde anavatanı ve Rusya dışında da hak ettiği önemi kazanmıştır.
Yaşayan en eski at ırkı olan akhal – teke sıra dışı fiziksel gücünü ve duyarlı kişiliğini orta asya ülkelerinin kendine özgü doğa koşullarından almıştır. Akhal – teke kanı birçok modern at ırkının gelişimini etkilemiştir. Ancak yinede yüzyıllar boyu kendine has özelliklerini ( safkanlığını ) koruyabil miştir. Akhal – Teke orijini Rusya nın kuruluşundan 3000 yıl öncesine dayanır.Akhal – Teke sanıldığının aksine Ilık kanlı değil Soğukkanlı kategorid e yer alır. Ataları: Massaget , Parthian , Nisean , Persian , Türkmen ve son olarak da Akhal – teke dir. Güney Türkmenistan da yapılan araştırmalar sonucu uzun boylu güzel bir kemik yapısına sahip MÖ. 2400 yıllarına ait iskelet kalıntıları bulunmuştur.Irkın ismi ise ancak 19. yılların sonlarına doğru anlaşılmıştır. İki kelimeden oluşan ismin anlamı : AKHAL adı ; bugünkü Türkmenistan da eski Pers imparator luğunun da bir parçası olan Kopet dağlarının eteklerin de bulunan bir vaha’ dan gelmekted ir. Teke ise ; Türkmen kabileler inden sonra bölgeye egemen olan ve yüzyıllarca Türkmen atı yetiştiren göçebe boy’unun adıdır. Yörenin coğrafyası da bu ırkın sıra dışı özelliklerine katkıda bulunmuştur. Orta Asya tarihi boyunca sürekli değişen egemenlik ler, ( Ticaretle r ve Savaşlar ) Akhal vadisine ulaşamamıştır. Teke kabilesi hazar denizinin batısında yer alan dağların güneyinde ve Çölün kuzeyine yerleşmişti. Bu doğal korumalı bölge burada yetiştirilen bu atların genetik özelliklerinin korunmasını sağlamıştır. Bölgenin sert iklim koşulları ( Kara kum çölü bölgenin % 90 nı teşkil etmektedi r.) aşrı sıcak , kuru soğuk ve kuraklık bu ırkın dayanıklılığını geliştirmiştir. Atların iyi beslenmes i için taze otlar yılın sadece birkaç ayında bulunmakt aydı. Evcilleştirilmiş Türkmen atları koyun yağı ile karıştırılmış tahıl ile beslenere k hayatta kalmayı başardılar. Türkmen kültürüne göre iyi bir at binicisin in ölümü ile yaşamı arasındaki farkı ayırt edebilmel iydi. Akhal – teke sahibi için büyük bir kişisel onur kaynağı ve ailesinin değişmez bir parçasıydı. Soğuk havalarda üzerine battaniye örtülür ve elle beslenird i. Boyun aksesuarl arı ve takılarla süslenirdi. Akhal – tekeler de sahipleri ne yakın bağlanır ve kendisine nasıl davranıldığı konusunda duyarlıdır. Akhal – teke’nin Rusya ile bağdaştırılması 500 yıl önce bu atların Rusya ya getirilme si ile başlamıştır. Ruslar bu ata ; uzun boylu, değerli asya atı anlamına gelen ve Türkçe kökenli olan ARGAMAK adını vermişlerdi. Rusya da en iyi damızlık atlar bu ırktan kullanılmıştır.
--------------Tualimforum İmzam--------------
Okyanus isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
akhal, akhal teke, akhal teke atları, akhal teke atları hakkında, akhal teke atları hakkında bilgi - akhal teke atları resimleri, akhal teke resimleri, akhalteke, atlari, bilgi, hakkinda, resimleri, teke


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar son Mesaj
Arap Atları - Arap Atları Hakkında Genel Bilgi - Arap Atları Resimleri Fenci Memeliler 3 01.05.18 01:38
Akhal Teke Atları - Akhal Teke Atları Hakkında Genel Bilgi ve Resimleri Fenci Memeliler 0 25.05.10 20:58
Andalusian Atları-Andalusian Atları Hakkında Genel Bilgi-Andalusian Atları Resimleri Fenci Memeliler 0 25.05.10 20:48
Gelderland Atları-Gelderland Atları Hakkında Genel Bilgi-Gelderland Atları Resimleri Fenci Memeliler 0 24.05.10 22:14
Haflinger Atları-Haflinger Atları Hakkında Genel Bilgi-Haflinger Atları Resimleri Fenci Memeliler 0 24.05.10 22:10


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:04 .


Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2